Urinarne infekcije kod muškaraca, uzrok i simptomi


urinarne infekcije kod muskaraca

Kada su u pitanju urinarne infekcije, žene su u većem riziku da ih dobiju, mada se mogu javiti i kod muškaraca. Ove infekcije su izazvane od strane neke bakterije i mogu se pojaviti u bilo kom delu urinarnog trakta, ali najčešće se nalaze u mokraćnoj bešici i mokraćnim kanalima. Rizična grupa su muškarci koji imaju preko 50 godina, ali i oni koji pate od dijabetesa ili imaju neku od seksualno prenosivih bolesti. 

Kako je muška anatomija složena, i onda kada dobiju neku urinarnu infekciju, malo je komplikovanije nego kod žena, i uglavnom počinje da se širi na gornji urinarni trakt i zahvata bubrege. Ukoliko se infekcija proširi i na bubrege, to može dovesti do komplikacija i ostaviti brojne posledice. Ukoliko muškarac ima dijabetes, visok nivo šećera uzrok je rasta bakterija koje izazivaju mnoge urinarne infekcije. Ovakve osobe imaju i slabiju bešiku, a urin im se duže zadržava u njoj i na taj način povećava rizik od dobijanja infekcije. 

BHP nije isto što i urinarna infekcija

Uvećana prostata čest je problem kod muškaraca u zrelijim godinama i ona može davati neke simptome koji su isti kao i kada imamo neku urinarnu infekciju. Zato je važno da zakažete pregled kod urologa, i on će postaviti dijagnozu i dati vam prikladnu terapiju. Lek za prostatu nikako nije poželjno piti na svoju ruku, već uvek poslušajte i sledite savete lekara. Uvećanje ove žlezde utiče na mokraćni sistem i na bešiku. Simptomi koji se pojavljuju su:

  1. Bol prilikom mokrenja,
  2. Nemogućnost mokrenja ili zadržavanje urina u bešici,
  3. Krv u urinu,
  4. Učestalo mokrenje tokom noći,
  5. Slab mlaz urina,
  6. Naprezanje prilikom početka mokrenja,
  7. Nemogućnost kontrole procesa mokrenja.

U ovakvim slučajevima, lek za prostatu će usporiti njen dalji rast i opustiti mišiće bešike kako bi urin lakše proticao. Kod pojedinih pacijenata terapija uključuje kombinaciju dva leka za prostatu, kako bi se postigao bolji efekat i izlečenje. 

Uzroci urinarnih infekcija

Kada bakterije iz spoljašnje sredine dospeju preko mokraćnih kanala sve do bešike, tada dolazi do urinarne infekcije. One se ne zadržavaju u samoj bešici već počinju da se razmnožavaju i to ogromnom brzinom. Naš urinarni sistem je takav da ne dozvoljava ulazak stranih tela u njega, ali prosto nekada je on oslabljen i bakterije lakše prodiru u njega, i izazivaju razne urinarne infekcije. Bakterije se kače za sluzokožu bešike i tada počinju da se razmožavaju. 

Muška populacija ređe oboljeva od ovih infekcija jer je mokraćna cev kod muškaraca znatno duža nego što je to slučaj kod ženske populacije. Isto tako, predeo oko prepona je kod žena dosta vlažniji i pogodniji za nastanjivanje raznih bakterija, pa su žene u većem riziku da dobiju neku od urinarnih infekcija. Korišćenje javnih toaleta i neadekvatno očišćenih toaleta takođe može dovesti do dobijanja urinarne infekcije. Takođe, muškarci mogu dobiti urinarnu infekciju od žena prilikom seksualnog odnosa, ali za to su veoma male šanse. 

Simptomi koji se javljaju

Ono što je karakteristično za urinarne infekcije jeste to što se nekada simptomi ne pojavljuju odmah, već kada dođe do rasta bakterija. Uobičajeni simptomi su učestalo mokrenje, kao i pojava bola prilikom mokrenja. Ako je mokraća crvene ili roze boje, to može ukazivati da u mokraćnim kanalima ima krvi. Neprijatan miris mokraće je takođe jedan od simptoma, kao i zamućen i tamniji urin, ali i bol koji se javlja u krstima. Jako je važno na vreme prepoznati simptome i javiti se lekaru, kako bi se otkrila bakterija koja je izazvala infekciju, i započeo proces lečenja. Obično se koristi terapija antibioticima, ali mogu se koristiti i pojedini prirodni preparati, kao što su čajevi ili sok od brusnice. Unošenje velikih količina tečnosti se preporučuje, kako bi se mokrenjem bakterije izbacile iz organizma. 

Mere prevencije

Prevencijom možemo sprečiti da dobijemo neku od urinarnih infekcija. Na prvom mestu to je redovna i adekvatna higijena, naročito genitalnog dela. Takođe, pre i nakon seksualnog odnosa, poželjno je pažljivo očistiti deo oko genitalija, jer se na taj način otklanjaju sve bakterije. Savet je da se pije dosta tečnosti, a naročito vode, jer se na taj način stimuliše mokrenje i dolazi do izbacivanja bakterija iz urinarnog trakta. Već spomenuta brusnica je veoma delotvorna, jer ona sadrži supstance koje ne dozvoljavaju bakterijama da opstanu u urinarnom sistemu. Možete je konzumirati u sirovom stanju, ali i u formi čaja ili soka. Nemojte se uzdržavati od mokrenja, jer se na taj način zadržavaju i bakterije, pa češće dolazi do urinarnih infekcija. Jačajte svoj imuni sistem, jer kada je on oslabljen infekcijama je lakše da se razviju.