Trudnoća po nedeljama – treće tromesečje



Sve ste bliže radosnom trenutku da uzmete vašu bebu u naručju. Ako pratite trudnoću po nedeljama sada ste u 28. nedelji i ušli ste u sedmi mesec. U poslednjem tromesečju imaćete oticanje, zamaranje, bolove. Ali na početku ovog perioda i veliku radost – osetićete prve pokrete vaše bebe. Ona je već odavno živahna, ali sada to i vi osećate i neizmerno se radujete takvoj uverljivoj potvrdi novog života u vama. 

Osećanje pokreta bebe je nova radost trudnoće i još više vas vezuje za taj mali organizam koji je toliko narastao da već pokazuje da je tu. Brzo ćete ustanoviti periode kad je beba mirnija, a kad aktivnija. Kad spava, a kad je budna. Istina, to nosi jednu brigu. Dok god osećate bebine pokrete, nemate razloga da brinete, ali ako vam se učini da je neuobičajeno mirna obavezno se javite lekaru.

Kako vaša beba raste

Na početku trećeg tromesečja vaša beba je dugačka oko 37.6 cm i teži oko 1 kg. Karakteristika ovog perioda je da beba ubrzano dobija na težini. Do kraja trudnoće dobiće više nego u prva dva tromesečja. 

S obzirom da se u trudnoći uvek strepi da li sve ide kako treba, neka vas umiri saznanje da beba u 28. nedelji može da preživi van materice, uz neophodnu medicinsku negu. 

Savet vama za 32. nedelju je da otvorite porodiljsko bolovanje. Ono se otvara najranije 45 dana pre termina, a najkasnije 28 dana pre termina porođaja.  

I vaša beba se priprema za taj veliki dan. Stalno se vrti, ali do 33. nedelje trebalo bi, kao većina beba, da zauzme položaj glavom na dole i ostane u tom položaju do porođaja. Ali neke bebe i kasnije zauzmu takav položaj, čak i neposredno pred samo rođenje, tako da ne brinete.   

Prema kalendaru praćenja trudnoće po nedeljama u ovom periodu mozak bebe i celokupan nervni sistem u potpunosti su razvijeni, ona je sposobna da vidi vodeno okruženje oko sebe, oseća kada uhvati svoj prst, kada sisa palac, ima razvijen ukus i oseća mirise hrane koje vi unosite u organizam. Čuje otkucaje vašeg srca. Vaša beba je već uveliko ustalila periode spavanja, a studije pokazuju da beba i sanja! A kad je budna vežba ono što će raditi kad se rodi – disanje, sisanje, gutanje, guranje nogama…

Vodite računa o ishrani

Raduje vas što vaša beba raste, ali vas brine što „rastete“ i vi. U ovom periodu dobićete još koji kilogram, ali se sav taj višak izgubi tokom i nakon porođaja. Većina žena već posle nekoliko meseci vrati se na staru meru. 

Ne zaboravite na dopunu ishrani u vidu vitamina i minerala. Za treće tromesečje preporučuje se vitamin D, koji pomaže u razvoju bebe, naročito za bolje funkcionisanje imunog sistema i pravilan razvoj kostiju.

Kalcijum je takođe važan za bebine kosti, ali uz ove opšte namene uvek se konsultujte sa lekarom za vaše specifične potrebe. Verovatno će vam preporučiti vitamin B1 koji je značajan za zdrav razvoj nervnog, mišićnog i kardiovaskularnog sistema bebe. Kasnije i tokom dojenja. Dobro dođu i vitamini C i E koji preventivno deluju da ne dođe do prevremenog porođaja. 

Priprema za porođaj

Na početku ste devetog meseca, ili 36. nedelje ako pratite trudnoću po nedeljama. Vaša beba ima oko 2,5 kg i dugačka je 47 cm od glave do pete. Na kraju ove nedelje ulazite u „termin“, ali treba da znate da se većina beba rodi između 38. i 42. nedelje. 

Da li ste razrešili dilemu – prirodni porođaj ili carski rez? Vaše prijateljice će vam, zavisno najviše od svog iskustva, reći da je najbolje da to bude na prirodan način, ali veliki broj žena se odlučuje za carski rez. U ovoj dilemi svakako konsultujte i vašeg lekara.   

Dva su sigurna simptoma da je porođaj počeo – sve češće i bolnije kontrakcije i pucanje vodenjaka. Bilo da osetite mlaz ili samo curenje tečnosti u kontinuitetu, znak je da odmah odete u porodilište. Vreme je za porođaj, da na svet donesete novi život, vaše dete, vašu budućnost. 

I da znate da ne biste brinuli, ako se trudnoća nastavi nakon 42. nedelje moguće je da kalkulacija termina nije bila precizna, naročito ukoliko nije urađen rani utrazvučni pregled. Prenesena trudnoća ne znači uvek da je beba duže u stomaku. 

Porođaj je kruna vaše trudnoće, kraj tegoba kroz koje ste prošli i početak novog zajedničkog života sa svojim detetom. Privijte ga na grudi – ono ostaje u vašem srcu dokle god ono kuca!