Otkrivanje i lečenje urinarnih infekcija



Urologija je grana medicine koja se bavi reproduktivnim sistemom muškaraca, kao i bolestima mokraćnih kanala, kako kod muškaraca tako i kod žena. Urinarne infekcije su u današnje vreme čest zdravstveni problem. One nas remete u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, a u velikoj meri utiču i na sam kvalitet života, i to u negativnom kontekstu. Za njih je karakteristično da se mogu pojaviti kod osoba oba pola i svih starosnih kategorija, kako kod beba, tinejdžera, tako i kod starijih osoba. 

Dokazano je da su osobe ženskog pola podložnije ovim infekcijama, a sve iz razloga što žene imaju kraće mokraćne kanale nego muškarci. Do infekcije dolazi kada bakterije počnu ubrzano da se razmnožavaju, i zahvataju gornji i donji urinarni trakt. U gornje urinarne kanale spadaju bubrezi, dok u donje urinarne kanale spadaju mokraćni kanali i bešika, a kod muškaraca testisi i prostata. U najčešće infekcije spadaju upala mokraćnih kanala, odnosno uretritis, kao i infekija mokraćne bešike, koja se naziva cistitis.

Na koji način dolazi do infekcije

Kada smo zdravi, naš urin ne sadrži nikakve bakterije, i naš urinarni trakt je u unutrašnjosti veoma sterilan. Razne bakterije u naš urinarni sistem mogu dospeti raznim načinima, uglavnom sa kože, sluznice, genitalija, ali i kroz krvotok i limfni sistem. Razne gljivice i virusi takođe mogu uticati na pojavu urinarnih infekcija. Mnoge bakterije su prirodno nastanjene u našem crevnom sistemu i predstavljaju sastavni deo crevne flore. One su često uzročnici infekcije urinarnog trakta. Jedna od najčešćih bakterija jeste ešerihija, zatim slede proteus, enterokoke, stafilokoke i streptokoke. 

Jedan od uzroka urinarnih infekcija mogu biti i polno prenosive bakterije, kao što su hlamidija ili ureaplazma. Svakako, koja god da je bakterija u pitanju potrebno je da se odmah javite lekaru koji je specijalizovan za ovu oblast, a koji se naziva urolog. Beograd, kao i manji gradovi imaju dobre lekare koji će vam odmah uspostaviti dijagnozu i započeti terapiju. Kada je u pitanju urolog Beograd ima veliki broj i privatnih ordinacija, u kojima možete jako brzo zakazati željeni termin. 

Osobe pod rizikom

Svako može dobiti urinarnu infekciju, ali postoje osobe koje su pod povećanim rizikom, nego neke druge kategorije. Tu spadaju osobe sa slabijim imunim sistemom, kao i dijabetičari. Za žene smo već napisali da su rizične zbog kraćih mokraćnih cevi, ali i zbog blizine anusa i uretre, koja dozvoljava lak prodor bakterijama. Takođe, žene koje se nalaze u menopauzi su osetljive i podložne infekcijama urinarnog trakta. 

Trudnice isto spadaju u rizičnu kategoriju, usled hormonalnih promena, kao i muškarci koji pate od uvećane prostate. Pojačana seksualna aktivnost, odnosno česta promena partnera u velikoj meri povećava rizik od nastanka infekcije. Upale i infekcije se mogu pojaviti i kod osoba koje ne koriste antibiotike na adekvatan način, ali i kod onih osoba koje imaju slabije higijenske navike.

Najčešći simptomi 

Simptomi koji se javljaju kada se dogodi neka urinarna infekcija, mogu se razlikovati od osobe do osobe, kao i kod dece i odraslih. Kod novorođenčadi i manje dece može doći do povraćanja, povišene temperature, proliva, nenapredovanja u težini, razdražljivosti i slabog apetita. Takođe, urin je obično zamućen i ima specifičan miris. Kada su u pitanju odrasle osobe, muškarci i žene, simptomi mogu biti neprijatni, a često i bolni. Može se javiti peckanje i bol pri mokrenju, učestalo mokrenje, napetost u predelu bešike, ali i bol pri seksualnom odnosu. Često se javlja i prisustvo krvi u urinu, zamućen urin, povišena temperatura, jeza, kao i mučnina i povraćanje. 

Analize i testovi za otkrivanje bakterija

Osnovne laboratorijske analize koje se vrše u svrhu otkrivanja infekcije jesu analiza urina i urinokulture. Analizira se prvi, jutarnji urin i ukoliko se pokaže prisustvo bakterija, pristupa se izradi antibiograma. Antibiogram nam pokazuje koliko je bakterija, koja je izolovana, osetljiva na određene antibiotike. Kao dodatni parametri, mogu poslužiti rezultati analize krvi. Zatim se pristupa određivanju terapije, ali i otkrivanju uzročnika neke infekcije. To rade specijalisti, odnosno nefrolog i urolog. Beograd, drugi veći gradovi ali i neka manja mesta imaju svoje specijaliste iz ove oblasti, koji će obaviti pregled ali i testove u vidu briseva, kojima se mogu otkriti mnogobrojne bakterije.

Trajanje i lečenje infekcije

Infekcije urinarnog trakta, traju oko 7 dana, ukoliko zahvataju predeo mokraćne bešike. Ali, kada se radi o upali bubrega, bolest traje duže, otprilike oko dve nedelje. Prepisana terapija se mora ispiti do kraja, pa čak i ukoliko se simptomi povuku, ne treba je prekidati. Uglavnom se terapija sprovodi uz upotrebu antibiotika, dok se kod težih slučajeva preporučuje hospitalizacija. Antibiotici, koji se koriste u terapiji, često oštećuju crevnu i vaginalnu floru, pa se dok traje terapija, a nekada i duže, savetuje uzimanje probiotika.