Prilikom odabira laptopa treba krenuti od karakteristika, delova i modela laptopa. To možete uraditi tako što ćete pogledati asortiman na ePonudi. Što se tiče još jedne stavke jako bitne za vaš novčanik jeste I cena laptopova.
Do informacija o cenama takođe možete doći na najlakši način tako što ćete se raspitati na ePonudi o najpovoljnijim cenama laptopova. U daljem tekstu biće reči o karakteristikama i delovima laptopa jer je veoma bitno da znate koji laptop je odgovarajuči za vaše prohteve i potrebe. Laptop se super izbor jer se može lako transportovati i koristiti u avionu, biblioteci, kancelariji, parkovima , sastancima i dr.
Neke osnovne karakteristike laptopova
Veličina- Jedna od ključnih tačaka laptopa je prenosivost. Manji laptop računari su lagani i lakši za nošenje. Veći laptop nudi veću veličinu ekrana.
Rezolucija ekrana – Ekran sa tečnim kristalima veće rezolucije ili LCD ekrani prikazuju oštriju grafiku i povećavaju korisnu površinu za gledanje.
Procesna snaga – Laptop procesori imaju dva, četiri ili osam jezgara i zbog toga se razlikuju po performansama.
Memorija- memorija sa slučajnim pristupom za laptop ( RAM ) je 4, 8 ili 16 GB. Najčešći RAM je 8 GB, a memorija je često zalemljena na matičnu ploču.
Ulazne komponente Laptopi često imaju ugrađen mikrofon, video kameru i razne ulazne portove, kao što su Lightning, HDMI i USB portovi. Neke kompanije su postepeno smanjivale broj portova na telu laptopa. Prenosni računari koriste nekoliko različitih pristupa za integraciju miša u tastaturu, uključujući dodirne table, kuglice za praćenje i pokazivače.
Trajnost- laptopovi se razlikuju po izdržljivosti;
Dizajn- tipovi prenosnih računara, netbook računara i subnotebook računara označavaju različite veličine laptopa. Novi laptopi, kao što su hibridni i konvertibilni, imaju ekrane koji se odvajaju od računara i funkcionišu kao tableti sa ekranom osetljivim na dodir.
Dodaci – različiti dodaci za laptop – kao što su odvojiva tastatura ili drugi tačped – mogu uticati na odluke o kupovini.
Trajanje baterije- laptopovi se napajaju baterijama, kao i adapteri za napajanje za priključenje na izvor napajanja. Baterije se razlikuju među laptopovima, a trajanje baterije takođe treba biti jedan od kriterijuma za izbor laptopa.
Delovi laptopa
Laptopi dolaze sa sledećim komponentama:
Napajanje. Unutrašnje napajanje laptopa puni punjivu bateriju računara.
Centralna procesorska jedinica upravlja glavnim zadacima obrade za računar i diktira performanse računara.
Grafička procesorska jedinica je poseban tip procesora koji ubrzava grafičku obradu .
RAM je kratkoročna memorija računara. Sadrži podatke samo kada je računar uključen.
Skladište- Skladištenje je dugoročna memorija laptopa i čuva podatke kada računar nema struju.
I/O portovi – Ovi serijski portovi omogućavaju korisnicima da priključe spoljne uređaje kao što su ekrani, optički miševi i eksterna memorija.
Prikaz – Ekrani za laptop računare su obično povezani šarkama sa donjom polovinom računara.
Tastatura i tačped – ovi delovi laptopa omogućavaju korisniku da komunicira sa računarom i obično su ugrađeni u telo laptopa.
Operativni sistem obezbeđuje korisniku da komunicira sa računarom.
Korisnici kupuju različite vrste laptopova za različite namene. Laptop za igrice može zahtevati veću rezoluciju i moć obrade, dok dobar laptop za posao može biti lagan za putovanja i ima više memorije. Laptop za upotrebu na terenu treba da bude izdržljiviji.