Kako treba da izgleda užina vašeg deteta


roditelji hrane svoju bebu kasom

Užina za malu decu bi trebalo da bude zdrava, ukusna i hranljiva, a trebalo bi da sadrži kombinaciju složenih ugljenih hidrata, proteina i zdravih masti. Ovo su neke smernice za pravljenje užine za malu decu:

  1. Voće i povrće: Uključite sveže voće i povrće u užinu. Ovo je odličan način da dobiju dodatne hranljive sastojke i vlakna. Možete ih servirati u komadima, kao humus, u obliku smoothie-ja ili u drugim oblicima.
  2. Proteini: Dodajte proteine u užinu kao što su sir, jaja, humus, puter od kikirikija, orašasti plodovi ili grčki jogurt. Ovo će pomoći da održe sitost i obezbede neophodne hranljive sastojke.
  3. Složeni ugljeni hidrati: Složeni ugljeni hidrati, kao što su integralni hleb, krekere od celog zrna, žitarice ili voće, mogu da budu dobar izvor energije za decu.
  4. Zdrave masti: Zdrave masti, kao što su avokado, orašasti plodovi i semenke, mogu pomoći u održavanju sitosti i pružanju neophodnih hranljivih sastojaka.

Primjer užine za decu bi mogao biti: štapići od povrća (celeri, paprika, mrkva) uz humus, voćna salata od iseckanog voća (jabuka, kruška, banana) sa jogurtom i orašastim plodovima ili krekere od celog zrna sa kriškama sira i grožđem. Važno je da užina bude prilagođena uzrastu i prehrambenim potrebama deteta.

Uključite i mleko za bebe u užinu svog mališana

Ako se radi o dojenčetu ili bebi, onda mleko za bebe može biti dobar izbor kao deo užine. Međutim, ako se radi o starijoj deci, mleko za bebe može biti previše bogato i ne bi trebalo da bude osnovni izvor proteina. Umesto toga, deci koja ne piju kravlje mleko, može se ponuditi mleko od badema, soje, kokosa ili druge biljne vrste mleka koja je obogaćena kalcijumom. Ova vrsta mleka je takođe pogodna za decu koja su intolerantna na laktozu ili imaju alergiju na kravlje mleko.

Uz to, uključivanje mleka za bebe u užinu treba da bude u skladu sa preporukama pedijatra, a majke bi trebale da se konsultuju sa njima pre nego što dodaju bilo koju novu hranu ili napitak u ishranu svoje dece.

Šta predlažu pedijatri?

Pedijatri obično preporučuju da jelovnik namenjen deci bude hranljiv i raznovrstan, kako bi se osiguralo da dete dobija potrebne hranljive sastojke za rast i razvoj. Pored smernica koje smo naveli, evo još nekoliko predloga za užinu koju bi deca mogla da konzumiraju:

  1. Integralni hleb ili krekeri sa sirom ili puterom od kikirikija
  2. Voćni smoothie sa jogurtom i bobičastim voćem
  3. Ovsene pahuljice sa seckanim voćem i mlekom
  4. Kriške voća poput banane, jabuke, kruške, mandarine
  5. Grčki jogurt sa medom i semenkama bundeve ili čija semenkama
  6. Humus sa šargarepom, krastavcem ili drugim povrćem za dippovanje
  7. Sendvič sa žitaricama od celog zrna i purećom šunkom ili tunom

Takođe, važno je da užina ne bude previše velika ili kalorična, kako bi se sprečilo prejedanje ili gubitak apetita za glavni obrok. Umerenost je ključna kada je u pitanju ishrana dece, pa bi trebalo da obratite pažnju na veličinu porcija i sastojke koje koristite u pripremi užine.