Najraniji simptomi trudnoće pre menstruacije i šta donosi prvi mesec trudnoće



Izostanak očekivane menstruacije je jedan od osnovnih simptoma da je došlo do začeća. Međutim, ovaj simptom se može uzeti u obzir samo ako je žena zdrava i ima redovne cikluse.

U suprotnom, menstruacije može izostati iz više različitih uzroka kao što su poremećaji rada tiroidne žlezde, menopauza, hormonalni poremećaji, stres, promena telesne težine, hronične bolesti i drugo.

U nastavku teksta možete pročitati koji su to najraniji simptomi trudnoće pre menstruacije i šta možete očekivati u prvom mesecu trudnoće.

Najraniji simptomi trudnoće pre menstruacije

Najraniji simptomi trudnoće pre menstruacije najčešće uključuju:

bolne i osetljive grudi

Zbog povećanja nivoa hormona progesterona u telu, na samom početku trudnoće, grudi mogu biti bolne, osetljive, punije ili teže nego inače. Ovi simptomi mogu trajati tokom cele trudnoće ili nestati nakon nekoliko nedelja.

zatamnjene oreole

Područje oko bradavica – oreole mogu poprimiti tamniju boju već nakon prve nedelje posle oplodnje.

umor

Zbog hormonalnih promena, nivo šećera u krvi i pritisak mogu biti niži što za posledicu ima umor i pospanost.

mučnina

Mučnina se obično javlja oko četvrte nedelje trudnoće a kod nekih žena i ranije.

cervikalna sluz

Zbog hormonalnih promena i vaginalnog krvotoka, u prvim nedeljama trudnoće uobičajeno
je povećanje vaginalnog iscedka.

implantacijsko  krvarenje

Implantacijsko krvarenje javlja se oko nedelju dana pre očekivane menstruacije, traje od 1-3 dana. Manjeg je obima u odnosu na klasično menstrualno krvarenje.

učestalo mokrenje

Učestalo mokrenje može se javiti dve nedelje nakon začeća zbog toga što bubrezi obrađuju više tečnosti nego obično.

povišena bazalna temperatura

Porast bazalne temperature 18 dana nakon ovulacije može biti simptom rane trudnoće.

nadimanje

Nadimanje, zatvor ili gasovi kao najraniji simptomi trudnoće pre menstruacije javljaju se zbog hormonalnih promena koje usporavaju probavni sistem.

Prvi mesec trudnoće

Prvi mesec trudnoće traje od 1. do 4. nedelje trudnoće. Prva nedelja trudnoće je zapravo nedelja menstrualnog ciklusa. Iako u ovoj nedelji praktično ne može doći do začeća, ona se računa kao prva nedelja trudnoće i naziva se još nulta nedelja.

Ovo računanje se primenjuje iz razloga što je nemoguće utvrditi tačan datum začeća. Naime, spermatozoidi mogu preživeti u materici oko 5 dana tako da se datum začeća može razlikovati od datuma seksualnog odnosa.

Druga nedelja trudnoće je nedelja u kojoj dolazi do izdvajanja zrele jajne ćelije. U trećoj nedelji jajna ćelija je oslobođena i spremna za oplodnju.

Ako je došlo do oplodnje, moguće je implantacijsko krvarenje. Ono se javlja kao posledica usađivanja oplođene jajne ćelije u zid materice.

U trećoj nedelji trudnoće, mali skup ćelija – zigot, ubrzano raste i u toku od nekoliko sati deli se na dve ćelije, zatim na četiri, sve dok ne obuhvati oko 100 ćelija samo nekoliko dana nakon oplodnje.

U četvrtoj nedelji trudnoće, embrion je veličine zrna maka a hormon trudnoće HCG može se detektovati testom za trudnoću pomoću urina ili krvi. Ukoliko sumnjate na trudnoću, uradite
test što pre jer je prenatalna nega veoma važna, posebno na samom početku trudnoće.

Prvi mesec trudnoće mogu pratiti različiti simptomi, najčešće osetljivost na mirise, mučnina, povraćanje, umor a neki od njih mogu i sasvim izostati.

Ukoliko vam je menstruacija izostala, uradili ste kućni test na trudnoću koji je pokazao pozitivan rezultat, zakažite pregled kod izabranog lekara i obezbedite sebi i svojoj bebi najbolju negu.