Kako da bebu naučite da jede?



Beba u kući je velika radost, ali i veliki izazov posebno za roditelje koji prvi put uživaju u roditeljstvu. Oni su često pred dilemama, pitanjima i izazovima, a broj pitanja se svakako povećava kada dođe vreme da se uz mleko koje je osnovna hrana tokom cele prve godine života, uvede i nemlečna ishrana. Prvih meseci, uglavnom do četvrtog, odojče je samo na majčinom mleku, ako doji, ili na veštačkoj formuli. Uz savete sa pedijatrom, kada bebe bude stara oko 17. nedelje, treba da počne da unosi manje količine nemlečnih  namernica koje se uzimaju u tom uzrastu.

Uvođenje nemlečne hrane u ishranu bebe

Kada počnete sa uvođenjem nemlečne hrane, znajte da je potrebno veliko strpljenje, zato što i beba reaguje na novine kao što reaguju odrasli, nepoverljiva je, istražuje, ako joj se ne sviđa, odbija da prihvati. Obično se prvo uvodi povrće, voće ili  pirinčane kaše, ima ih od različitih proizvođača, najpoznatije su Milupa. Ukoliko dete doji, pravite ih sa majčinim mlekom, ukoliko pije formulu, pravite ih sa formulom. Prve obroke nemlečne hrane dajte bebi prepodne i to 3-4 dana samo jednu vrstu namernice, ovo je važno da biste na vreme primetili moguću alergijsku reakciji ili možda nepodnošenje određene vrste hrane, a moguće su reakcije kao što je: crvenilo, svrab, učestale stolice, otežano disanje. Bebi prvo ponudite 1-2 kašičice pripremljene Milupa kaše kako bi počela da se navikava na nove ukuse, mirise, na kašastu hranu. Znajte da je potrebno vreme da se beba navikne na hranjenje kašičicom i ukoliko odbija, nemojte insistirati, budite strpljivi pa probajte nakon dan-dva ponovo. Važno je da ne odustajete, nekada je potrebno bar deset pokušaja da beba prihvati neku hranu. Ne insistirajte da pojede sve, kad zatvori usta i okrene glavu u stranu to je znak da ne želi više da jede.

Uvođenje prvih nemlečnih obroka

Dobar izbor za prvi nemlečni obrok su žitarice, pirinač i kukuruz. Integralni pirinač je pirinač od celog zrna i on je odličan za početak, zbog blagog ukusa i bogatstva hranljivih materija. Danas se mogu naći različite Milupa pirinčane kašice, koje se kako beba raste obogaćuju novim ukusima.

Povrće se priprema kuvanjem na vodi ili pari ili imate gotove Milupa kaše od povrća  u teglicama. Važno je da povrće bude dobro skuvano, pošto u tom uzrastu sistem organa za varenje još uvek nije sazreo. Povrće gnječite viljuškom ili miksajte i ponudite bebi kašičicom.

Najbolje voće za početak je jabuka, a onda zavisno od sezone breskva, kajsija, šljiva, banana, kruška. Voće dajete sveže ceđeno ili kuvano u vodi bez zaslađivanja. Dajete ga bebi izmiksano, a možete i u kombinaciji sa majčinim mlekom ili formulom.

Kako da bebu naučite da jede?

Nove ukuse i novu vrstu hrane bebi ponudite dok je gladno, na početku obroka, a onda mu date mleko za obrok.  Za prvi put dovoljno je da proba 1-2 kašičice, a onda u narednim danima povećavate. Radi sticanja navika trudite se da i vi obedujete sa detetom kad god je to moguće, pustite ga da istražuje, samo drži kašičicu, umaže prstiće, tako se stiču zdrave navike i to je put ka zdravom razvoju i ishrani.