Kada se ustanovi da imam laringitis 



Laringitis je zapaljenje larinksa, koje može dovesti do oticanja glasnih žica kod odraslih i dece. Uzroci mogu biti infektivni ili neinfektivni (npr. naprezanje glasa, refluksni laringitis, hronični iritativni laringitis). Bilo da je uzrok infektivan ili ne,  neprijatnost postoji i treba je ukloniti. Kada se dijagnostikuje kod odraslih, koji su simptomi laringitisa i kako se leči saznaćete u daljem tekstu. 

Dijagnostikovanje laringitisa kod odraslih

Laringitis se često dijagnostikuje klinički, sa promenama  koje se manifestuje promuklošću koja se generalno javlja u periodu od 7 dana, čemu obično prethodi virusna infekcija gornjih disajnih puteva. Oboleli mogu imati probleme zbog oteklih glasnih žica i visoke temperature. Dijagnoza laringitisa kod odraslih obično se postavlja na osnovu pregleda pacijenta i opisa simptoma. Lekar će pregledati grlo, proceniti simptome i eventualno obaviti testove kako bi utvrdio uzrok bolesti. Testovi mogu uključivati kulturu grla ili test krvi da bi se utvrdila infekcija. Lekar takođe može da uradi laringoskopiju da proceni stanje larinksa pacijenta. Ako je potrebno, lekar može propisati lekove za ublažavanje bolova ili antiinflamatorne lekove za ublažavanje simptoma laringitisa.

Prevencija laringitisa

Prevencija laringitisa kod odraslih obično se sastoji u izbegavanju situacija koje mogu dovesti do pojave bolesti. To uključuje izbegavanje duvana, izbegavanje izlaganja virusima i bakterijama, redovno čišćenje i dezinfekciju doma i održavanje dobrog imuniteta. Pored toga, treba izbegavati preterano grgljanje ili glasno govorenje, jer to može dovesti do laringitisa. Takođe, treba voditi računa o uzimanju dovoljne količine vode, kako bi sprečili dehidrataciju odnosno suvoću grla.

Simptomi laringitisa kod odraslih

Simptomi su često kijanje i kašalj, bol u grlu i bol u grlu, bol pri gutanju, glavobolja, groznica, umor i slabost, promuklost, bol u mišićima. 

Lečenje laringitisa

Lečenje kod odraslih obično se sastoji u postizanju opuštanja larinksa i ublažavanja upale. To se može postići pravilnom ishranom, uzimanjem puno tečnosti i odmorom. Lekar takođe može propisati lekove protiv bolova i antiinflamatorne lekove koji pomažu u ublažavanju simptoma. Ako je potrebno, lekar može propisati antibiotike za lečenje bakterijske infekcije. Inhalacije i inhalatori se takođe mogu koristiti za lakše disanje. U nekim slučajevima, lekar može preporučiti operaciju za poboljšanje disanja.

Znači lečenje podrazumeva odmor, inhaliranje, upotrebu lekova za smanjenje otoka,  upotrebu antiinflamatornih lekova, kao što su paracetamol i ibuprofen po potrebi, upotrebu antibakterijskih lekova, ako je laringitis izazvan bakterijama,  upotrebu antialergijskih lekova, ako jeizazvao alergije, upotrebu antivirusnih lekova, ako je laringitis izazvan virusima i dr. Najvažnije je naći uzrok zbog koga je došlo do laringitisa I nakon toka primeniti adekvatnu terapiju kako bi se ublažili, smanjili i potpuno otklonili simptome pa tako potpuno izlečio  laringitis.

Prirodni lekovi za laringitis

Kao i za sve tako i za laringitis, postoje prirodni lekovi koji mogu pomoći prilikom tegoba i oporavka. 

 Udisanje pare iz eteričnih ulja, kao što je eukaliptus, može pomoći u ublažavanju suvog grla i podstaći rastvaranje sekreta. Ispiranje antiseptičkim rastvorom ili čajem od šipka može pomoći u smanjenju upale. Vitamin C može pomoći u smanjenju upale i jačanju imunološkog sistema. Poznato je da med deluje kao prirodni antibiotik i pomaže u ublažavanju simptoma laringitisa. Limun je pun vitamina C i antioksidanata koji pomažu u smanjenju upale. Tu je i čaj od kamilice koji smanjuje nadraženu sluzokožu  disajnih puteva.