Evo zbog čega obavezno treba da nosite kapi za uši na letovanje



Kada se pripremamo za letovanje ne želimo da ga bilo šta uništi ili da nam se desi nešto što bi nas omelo u uživanju na plaži ili bazenu. Međutim, dok se kupamo neizostavno je da nam voda uđe u uvo, što može napraviti ozbiljne probleme, pogotovo ljudima sa osetljivim ušima. Verovatnoća za to je još veća ukoliko se kupamo u bazenu, koji i pored svog čišćenja, filtriranja i tretiranja vode hemikalijama, uvek ima tragove nečistoće, bakterija i virusa.

Infekcija uha se manifestuje jakim bolovima i pojačanim lučenjem i sadržaja iz uha, a tada je prva preporuka lekara da se prekine sa plivanjem dok traje terapija. Zbog toga bi, čisto preventive radi, trebalo da ponesete kapi za uši na letovanje, kako biste, ukoliko dođe do infekcije, mogli odmah da krenete sa lečenjem i sprečite dalji razvoj upale i jake bolove. 

Koje kapi za uši se koriste za sprečavanje infekcije

U našim apotekama se prodaju i kapi za uši na bazi vodonik peroksida koje služe za dezinfekciju i ispiranje, pa ako znate da ste skloni infekcijama, trebalo bi da ih redovno koristite u vreme intenzivnog kupanja u bazenu. Ako na ovaj način čistite uši nekoliko puta nedeljno smanjićete rizik od nastanka infekcije. Dobra stvar kod ovakvih kapi za uši je to što se pakuju u bočice sa prskalicom, pa je njihova aplikacija prilično jednostavna i nećete zavisiti od nekog drugog da vam ih stavlja. Ono što se nikako ne preporučuje jeste čišćenje ušiju štapićima, jer se na taj način može povrediti ušni kanal i napraviti još veći problem.

Trebalo bi posebno da istaknemo da, ukoliko dođe do infekcije, ne bi trebalo da pokušavate da se lečite sami tako što ćete koristiti bilo koje kapi za uši i piti lekove protiv bolova, već se morate obratiti lekaru. 

Koje još vrste kapi za uši postoje?

U našim apotekama pored onih na bazi vodonik peroksida koje možete koristiti za redovnu higijenu ušiju, postoje još i uljane i antibiotske kapi koje se koriste za otklanjanje bola prilikom infekcija. Za razliku od onih na bazi vodonik peroksida, uljane i antibiotske kapi za uši ne bi trebalo da koristite na svoju ruku. Njih prepisuje lekar nakon pregleda i najčešće uz antibiotsku i neku antiinflamatornu oralnu terapiju. 

Kako se pravilno koriste kapi za uši?

Ako do infekcije dođe i doktor Vam prepiše korišćenje kapi za uši, vrlo je važno da ih pravilno koristite. 

Pre nego što počnete sa upotrebom treba da znate da nikako ne smete svoje kapi da delite sa nekim drugim. Pre upotrebe bočicu treba promućkati. Kapi za uši na bazi ulja treba da se blago ugreju rukom ili ih možete prisloniti na 15ak sekundi uz radijator ili neko drugo grejno telo, ali nikako ih ne smete pregrejati kako ne biste izazvali opekotine. Da biste pravilno aplicirali kapi trebalo bi da legnete na bok i tek onda ih ukapate u uho.

Nakon toga, trebalo bi da nastavite da ležite nekih desetak minuta. Ukoliko koristite više vrsta kapi, gledajte da prođe makar pet minuta između njihovog apliciranja.