U ovom slučaju ne važi ona stara da se ništa ne može preko noći. Naime, kada je u pitanju estetika u stomatologiji, sve je više onoga što daje momentalno vidljive rezultate. Jedan od najpopularnijih načina da obezbedite sebi blistavi osmeh jeste da ugradite zubne fasete. S tim što treba imati na umu da su one tu da reše manje nedostatke, dok se kod nekih veći koriste druge metode.
Šta su fasete za zube i čemu duguju svoju popularnost
Kada biste pitali stomatologe koja intervencija je u njihovoj sferi najzastupljenija, odgovor mnogih bio bi fasete za zube. One su poznate i pod nazivom viniri, ali i jednostavno kao navlake za zube. Što možda najslikovitije i opisuje ono što one jesu, naime, to su tanke keramičke navlake koje se nalepljuju na zub koji je prethodno blago izbrušen, kako bi prekrili nedostatke poput neadekvatne boje zuba, zatim napuklih ili okrznutih zuba.
Takođe, odličan su način da se oblik zuba ujednači i da bude kao pod konac. Druga, a za neke možda i prva dobra strana, jeste to što se oni vrlo brzo izrađuju te se za samo jedan dan može dobiti potpuno novi osmeh. Treća, i za neke možda najvažnija stvar je da ne koštaju kao na primer implanti i krunice, pa čak ni kao neke metode izbeljivanja zuba.
Ako želite fasete za zube, Novi Sad i Beograd su mesta za to
Nije svejedno kome ćemo poveriti zdravlje i izgled svojih zuba. Naime, pored toliko stomatoloških ordinacija koje nude najsavremenije usluge, ponekad nije baš lako odabrati zubara. Zato kada se odlučite da stavite fasete za zube Novi Sad i Beograd su svakako najveći centri u kome ima najvećeg izbora, ali i mesta u koja ljudi čak iz inostranstva dolaze da tu urade sve intervencije na zubima koje su im potrebne.
Svakako, i pojedina manja mesta mogu da pariraju, ali se u mnogobrojnim gradskim ordinacijama nalazi najsavremenija oprema, a stomatolozi koriste najbolje materijale poslednje generacije. Te stvari su jako važne, pa čak i kada koštaju više nego inače.
Vrste faseta i njihov vek trajanja
Kada dođete kod stomatologa sa željom da uradite fasete, on će vam predočiti da je pred vama izbor da li će to biti keramičke ili kompozitnr fasete. Razlika postoji i zavisi pre svega od toga šta od toga možete sebi da priuštite. Keramičke fasete su, naravno, skuplje, ali one s druge strane pružaju i prirodniji izgled zuba i manje su šanse da će pod uticajem određene hrane i pića da promeni boju.
Ukoliko se ne postave na onim zubima koji nisu bili za postavljanje faseta, oni mogu pući, a popravke nema, već se moraju zameniti celi. Kod kompozitnih faseta situacija je drugačija – daleko su jeftiniji, manje su otporni, ali s druge strane se mogu popraviti. Fasete mogu trajati otprilike desetak godina, naravno, pod uslovom da se pravilno čuvaju i održavaju. Higijena je svakako najvažnija, ali i da ih štedimo prilikom žvakanja (izbegavati grickanje tvrde hrane i slično).