U davna vremena je topla voda smatrana luksuzom, a danas je poseduje svako domaćinstvo. Sada je nemoguće zamisliti život bez nje. Na našim prostorima solarni sistemi nisu još uvek zaživeli, pa koristimo bojlere na struju. Kako je globalna kriza, uslovljena pandemijom i ratom, pokucala i na naša vrata, u strahu smo kako ćemo ove zime izaći na kraj sa strujom – potrošnjom struje, računima za struju, mogućim restrikcijama. Jedini savet koji se sa svih strana može čuti je štednja.
Pošto odavno znamo šta su nam u kući najveći potrošači struje, ne bi bilo loše da se pozabavimo konkretno bojlerom i njegovom uštedom energije. Pošto se nepravedno stavljaju u drugi plan bojleri za kuhinju, dajemo vam nekoliko informacija i korisnih saveta kako da upotrebite najbolji bojler u kuhinji i na taj način uštedite struju.
Zašto je važno imati bojler u kuhinji
Iako se sve češće koriste mašine za pranje posuđa, pravu primenu bojlera za kuhinju ne moramo nužno tražiti samo u tome. Recimo, ukoliko imate bebu ili malu decu, uvek je potrebno da vam topla voda bude pri ruci – da ga umijete posle kašice, da operete fleku sa odeće, da mu operete flašicu, cuclu ili omiljenu igračku koja je završila na podu.
Pa za takve stvari ne bismo valjda jurili toplu vodu iz kupatila? Sa druge strane, ako su vaši ukućani starijeg doba, uvek će im bojler za kuhinju dobro doći kada reše da pristave čaj ili pripreme sebi oblogu. Naposletku, za pripremu svakog ručka potrebna vam je topla voda, za brzo pranje sudova, takođe, za pranje velikih i masnih sudova koji nisu za sudo – mašinu, …
Bojleri za kuhinju
Bojleri za kuhinju moraju biti, pre svega praktični. Mnogo su manje litraže od onih kupatilskih bojlera. Njihova litraža se kreće u glavnom između 5 i 15 litara. Standardne dimenzije ormarića u kuhinji su 30 cm, pa i sa time treba uklopiti bojler. Pošto se sve češće rade kuhinje po meri, to je sve manji problem. Sledeća boitna karakteristika bojlera za kuhinju je montaža. Oni mogu biti visokomontažni, ako se postavljaju iznad sudopere i niskomontažni, ukoliko se montiraju ispod nje.
Zatim, oni moraju biti protočni. To znači se u njima voda zagreva dok protiče i to zahvaljujući grejaču, koji sve vreme održava maksimalnu temperaturu vode, čineći je tako uvek spremnom za korišćenje. Upravo se na taj način i vrši ušteda energije, te se bojleri za kuhinju smatraju vrlo ekonomičnim potrošačem u domaćinstvu.
Za dobar bojler, potreban je dobar kazan
Pored protočnih, postoje i prelivni i prohromski bojleri za kuhinji koji se mogu iskoristiti. Manje su litraže i dimenzija; mogu biti visokomontažni i niskomontažni. Prelivni bojleri akumuliraju vodu, a prohromski je trenutno zagrevaju i to je njihova prednost (manje troše struju).
Što se tiče kazana za bojler za kuhinju, njabolji je polipropilemnski kazan, jer najduže zadržavaju toplotu vode. Propilen je termoplastični polimer i odličan je izolator. Pošto može obezbediti i fiziološku ispravnost vode, idealan je kazan za bojlere za kuhinju i generalno za celo domaćinstvo.