Saveti za uređivanje enterijera sa fokusom na detalje



Iako su nam pri uređenju doma često fokus odabir odgovarajućeg nameštaja i boja zidova, ono što dom čini posebnim jesu upravo pažljivo odabrani detalji. Sitni elementi poput rasvete, različitih dekorativnih predmeta, tepiha, kao i mešanje tekstura, mogu u potpunosti transformisati izgled.

Dakle, zidovi i nameštaj su samo osnova, dok se celokupan izgled kompletira tek dodavanjem sitnica. Tada dom poprima specifičan izgled, bilo da su u pitanju neke jednostavne promene, ili stvaranje neke potpuno drugačije estetike.

Detalji imaju i funkcionalnu ulogu u enterijeru, iako nekada zanemarimo to. Pravilno postavljena ogledala i druge reflektujuće površine, mogu upotpuniti ulogu vizuelnog širenja ili skupljanja, u zavisnosti od toga kojem efektu se teži.

Sitne promene, poput odabira pravih boja koje idu jedne uz druge, kao i različitih tekstura i aksesoara, mogu značajno oplemeniti svaki enterijer i doprineti što prijatnijem osećaju kada se u njemu nalazite.

Sobna vrata kao element koji menja percepciju prostora

Kada se uređuje enterijer, sobna vrata nisu često prvi element na koji se pomisli, već njihovo postavljanje dođe kasnije na red. Ipak, dizajn, boja i materijal sobnih vrata mogu imati veliki uticaj na to kako vidimo enterijer.

Sobna vrata koja su dobro odabrana, mogu predstavljati veoma diskretan, ali efektan stilski naglasak koji može upotpuniti izgled čitave prostorije. Tako, na primer, sobna vrata koja su neutralnih boja, kao što su bela, krem ili siva, mogu stvoriti iluziju većeg prostora, ali i doprineti osećaju veće osvetljenosti.

Tamnija sobna vrata, poput crne ili braon, sa druge strane, mogu stvoriti osećaj elegancije i sofisticiranosti, ukoliko se teži ka ozbiljnijem izgledu. Ono što može doprineti pojačavanju prirodnog osvetljenja, jesu upravo vrata sa staklenim panelima koja prostor čine prostranijim i prijatnijim.

Takođe, potrebno je razmišljati i o funkcionalnosti sobnih vrata, pa je važno da imaju dobru zvučnu izolaciju, da obezbeđuju privatnost, ali i energetsku efikasnost.

Osvetljenjem do stvaranja atmosfere

Pored prodiranja prirodne svetlosti putem prozora i sobnih vrata sa staklenim panelima, veštačkim izvorima se može postići željena atmosfera u kući ili stanu. Osvetljenje tu igra ključnu ulogu, a može znatno uticati na raspoloženje, kao i estetiku, i najvažnije – na funkcionalnost.

Pravilno odabrana rasveta može da transformiše sobu, koja može postati toplija i intimnija, ili pak, svetlija uz pomoć direktnog svetla. Kombinovanjem glavne rasvete, kao što su lusteri ili plafonske sijalice, sa akcentnom rasvetom, stvara se višeslojni efekat koji enterijeru daje dubinu.

Potom, važno je razmišljati o funkciji koju ima svaka prostorija, odnosno za šta se koristi. Tako je u dnevnoj sobi potrebno neko slabije svetlo koje stvara opuštajuću atmosferu, dok je za kuhinju i radnu sobu neophodno jako svetlo, jer se tu obavljaju zadaci.

Ubacivanje boja uz pomoć sitnih detalja

Unošenje boja u enterijer putem malih detalja predstavlja jednostavan način da ga oplemenite i učinite vizuelno lepšim i usaglašenijim. Dodavanjem raznih predmeta, poput zavesa, tepiha, slika i jastuka, možete u potpunosti promeniti izgled, tako da niste morali da krečite ili menjate raspored.

Akcentne boje su ovde veoma važne, pa tako možete ubaciti jarke boje kao što je žuta, crvena, plava, ili bilo koja koja bi se uklopila uz ostatak tonova. To možete uraditi putem predmeta kao što su vaze, umetničke slike, svećnjaci, pa čak i različite knjige.

Pastelne boje mogu, sa druge strane, stvoriti umirujuću atmosferu, a ono što je dobro kod ove metode jeste to što je fleksibilna, pa tako detalje možete menjati u skladu sa raspoloženjem ili godišnjim dobima.

Pravilan raspored ogledala

Funkcionalnost i percepcija enterijera se znatno mogu promeniti i pravilnim rasporedom ogledala. Vizuelno se može proširiti prostor kada se stave na prava mesta, pa je zbog toga važno da znate kako i gde ih postaviti za željeni efekat.

Tako, na primer, postavljanje ogledala naspram prozora, znači reflektovanje prirodne svetlosti, pa samim tim i svetliji prostor. Ukoliko imate manje sobe ili hodnike, ovo može biti posebno koristan savet.

Pored svoje funkcionalnosti, ogledala mogu biti i dekorativni element, posebno ako su zanimljivog ili neobičnog izgleda ili sa ramovima u bojama. Naravno, važno je da izbegavate da ih postavljate naspram mesta koja su natrpana i neuređena, kako se ne bi postigao suprotan efekat.

Pravi odabir tepiha i zavesa 

Tepisi definišu jednu dimenziju prostora i stvaraju potrebnu udobnost, dok zavese predstavljaju onaj element koji pruža privatnost, ali i kontroliše prirodno svetlo.

Kada birate tepih, ključni faktor jeste upravo veličina – on mora bit dovoljno veliki, tako da se svi glavni komadi nameštaja nalaze na njemu barem jednim delom. Na taj način se ceo izgled povezuje u celinu i biva vizuelno lepši. 

Zavese, kao i ogledala, mogu značajno da promene percepciju visine i širine sobe. Duže zavese koje padaju sve do poda, vizuelno će produžiti prostor, dajući dozu prefinjenosti. Prozirni materijali zavesa daju utisak nežnosti, pa su dobar izbor za manje ili tamnije sobe.