PRIRODNI LEK PROTIV GLJIVICA NA NOKTIMA



Jedna od čestih posledica zapostavljanja lične higijene, kancelarijskih, ali i terenskih poslova jesu upravo gljivice na noktima. Zahvataju bilo koji nokat na ruci ili nozi, ali najčešće se javljaju na noktima na stopalima. Istraživanja su pokazala da oko 10% svetske populacije pati od gljivica na noktima. 

Keratin je najzastupljeniji protein u sastavu noktiju i ujedno omiljena hrana gljivicama. Upravo zbog ove korelacije se uporne gljivične infekcije teško tretiraju.

Pored toga što su neprijatne, možda važniji problem kod ovih infekcija je što mogu izazvati probleme estetske prirode. Ovakve infekcije izazivaju promenu boje nokta, najčešće nokti postaju žuti, a kako infekcija napreduje mogu se ispoljiti i druge boje. Noktna ploča se zadebljava, a može doći i do pucanja noktiju. Pored toga ljudi s gljivičnom infekcijom noktiju imaju nelagodu pri hodanju i obavljanju svakodnevnih aktivnosti.

UZROK

Gljivice na noktima, poznate medicinski kao onihomikoza, nastaju kada gljivice inficiraju nokte. Najčešći izazivači ovakvih infekcija pripadaju vrsti Candida ili dematofiti. Ovi mikroorganizmi obično ulaze ispod nokta kroz mikro-pukotine ili traume. Među glavne uzroke ubrajamo:

  1. Vlažnu sredinu: Topli, vlažni uslovi (npr. nošenje zatvorene obuće) pogoduju rastu gljivica.
  2. Smanjeni imunitet: Osobe s oslabljenim imunološkim sistemom su podložnije infekcijama gljivicama.
  3. Traume ili povrede nokta: Oštećenja nokta mogu omogućiti gljivicama da prodru i inficiraju nokat.

Infekcija može napredovati i uticati na više noktiju ili čak preći na kožu. Teže se uklanjaju bez odgovarajućeg lečenja, što može trajati duže i zahtevati upotrebu antifungalnih lekova ili drugih terapija.

LEČENJE

Prirodni lekovi za gljivice na noktima predstavljaju efikasan i siguran način da se nosite s ovim problemom bez upotrebe agresivnih hemikalija. Evo nekoliko saveta i recepata koji mogu pomoći:

  1. Ulje čajevca – Korišćenje ulja čajevca pogodno je po svojim antimikrobnim svojstvima. Nanosite nekoliko kapi ulja čajevca direktno na zaraženi nokat pomoću pamučnog tupfera. Ponavljajte ovo nekoliko puta dnevno. Pazite da ulje čajevca ne nanosite nerazblaženo, jer može biti prejako za kožu.
  2. Soda bikarbona: Napravite pastu od sode bikarbone i vode te je nanesite na zaraženi nokat. Ostavite da deluje 10-15 minuta, a zatim dobro isperite i osušite nokat. Ovo možete raditi jednom dnevno.
  3. Ulje origana: Ulje origana takođe ima snažna antimikrobna svojstva. Razblažite ga s baznim uljem (npr. maslinovim ili kokosovim uljem) i nanesite na zahvaćeni nokat nekoliko puta dnevno.
  4. Sirće: Jabukovo sirće može pomoći u regulisanju pH vrednosti kože i noktiju, što može sprečiti rast gljivica. Možete napraviti rastvor od jednog dela jabukovog sirćeta i dva dela vode i natapati zaraženi nokat u ovoj mešavini 15-20 minuta dnevno.
  5. Promena ishrane: Povećajte unos namirnica koje jačaju imunitet, kao što su voće, povrće, orašasti plodovi i cela zrna. Izbegavajte šećer i rafinisane ugljene hidrate, jer gljivice često vole takvu sredinu.
  6. Higijena i suvoća: Pazite da nokti budu suvi i čisti. Redovno menjajte čarape i obuću kako biste sprečili zadržavanje vlage, što može pogodovati rastu gljivica.

Važno je napomenuti da su rezultati korišćenja prirodnih lekova za gljivice na noktima postepeni i da je potrebno imati strpljiv pristup prilikom rešavanja ovog problema.

DIVLJI ORIGANO U BORBI PROTIV GLJIVICA

Divlji origano, botanički poznat kao Origanum vulgare ili Origanum minutiflorum, poznat je po svojim snažnim antimikrobnim svojstvima, uključujući aktivnost protiv gljivica. Ovo bilje se koristi u tradicionalnoj medicini već vekovima, posebno u oblastima gde je rasprostranjeno.

Eterično ulje divljeg origana sadrži aktivne sastojke kao što su karvakrol i timol, koji imaju snažna antimikrobna svojstva. Ovi sastojci mogu pomoći u borbi protiv različitih mikroorganizama, uključujući gljivice koje izazivaju infekcije noktiju (onihomikoza).

Kada se koristi za lečenje gljivica na noktima, ulje divljeg origana se obično razblažuje s baznim uljem (npr. maslinovim ili kokosovim uljem) pre nanošenja na zaraženi nokat. Postoji nekoliko načina kako se može primenjivati:

  1. Direktno nanošenje: Razblaženo ulje divljeg origana može se nanositi direktno na zahvaćeni nokat pomoću pamučnog tupfera nekoliko puta dnevno.
  2. Kupke za nokte: Dodavanje nekoliko kapi ulja divljeg origana u toplu vodu za kupke noktiju može pomoći u smanjenju rasta gljivica i poboljšanju opšteg stanja noktiju.
  3. Oralna upotreba: U nekim slučajevima, oralna suplementacija uljem divljeg origana može se koristiti kao dodatni tretman za gljivice na noktima, ali treba biti oprezan s doziranjem i konsultovati se sa stručnjakom pre upotrebe.

Važno je napomenuti da, iako se divlji origano smatra potentnim prirodnim lekom, potrebno je voditi računa o pravilnom razblaživanju i primeni kako bi se izbegle iritacije kože ili drugi neželjeni efekti. Takođe, ukoliko stanje ne prolazi ili se pogoršava, treba se obratiti lekaru radi saveta i daljeg lečenja.

REZIME

Gljivične infekcije nisu nepoznanica modernog čoveka. Mogu nastati usled pada imuniteta, loše higijene ili povrede noktiju. Iako su uporne, ove infekcije se mogu izlečiti i to prirodnim lekovima uz malo strpljenja i pažnje. Kao najefektivniji pokazali su se rastvori ulja čajevca ili origana u baznim uljima.