Osmeh je jedini ljudski signal, po kojem se neki čovek pamti. Vrlo je bitan pri prvom utisku! Ali, ništa manje nisu bitni zubi. Oni su, često, odlika nas samih, kao i tuđa pretpostavka o nama. Tačno je da se oni godinama troše, gube svoju belinu, flekaju se od hrane, obojenih pića i lekova, ali sve ovo može da se uredi da zubi uvek budu zdravi i blistavi. Do nas je, da smo umereni u konzumiranju prebojenih pića, kafe, čajeva i cigareta. Mi moramo da smo predani oralnoj higijeni i održavanju zdravlja zuba. Svaka trauma na zubu se leči. Potrebna je poseta stomatologu. A kada su oštećenja velika, kada je zubna gleđ stanjena, karijes je pojeo pola krunice…tada nam adekvatno rešenje nudi stomatolog i savremena estetska stomatologija.
KRUNICE
Stomatologija se, sa modernom tehnologijom, izuzetno brzo razvija. Već u samo dve generacije, stomatolozi su se, ne objašnjivo jedni drugima, modernizovali. To je naročito primetno kod primene materijala za navlake i kod krunica. Postoje dve vrste krunica, čija je namena da nadomeste deo zuba. Ukoliko je oštećenje toliko da, od prirodne zubne krunice skoro nemate ništa, stomatologija vam nudi metal – keramičke krunice ili bezmetalne krunice. Zajednička im je čvrstina materijala, od koga se sastoje. Koriste se za rekonstrukciju i nadomeštanje zuba koji vam nedostaju.
OSNOVNE RAZLIKE MEĐU KRUNICAMA
Metal – keramičke krunice izrađene su od metalne baze i te keramike koja se nalazi u slojevima, na tu bazu. Metalna baza je izrađena od biološke legure metala, a te legure krunici daju čvrstinu. Ove krunice su tradicionalne vrste zubnih krunica, jer su najčešći izbor zbog pristupačnosti cena. Zbog svoje čvrstine, koriste se najčešće u zadnjoj regiji vilice i implatantima. Bezmetalne krunice se sastoje od kvalitetne, tanke i čvrste cirkonske baze, na koju je presvučena, takođe, keramika u slojevima. Obe vrste se modeliraju u zubnim laboratorijama, ručno. Sam cirkon je, kao materijal, izrazito biokompatibilan, čvrst i visoko estetski materijal. Bezmetalne krunice se iniciraju u gotovo svim regijama usne duplje, tačnije, koriste se i za vraćanje funkcionalnosti i visoke estetike zuba. Još jedna njihova prednost je bolja imitacija prirodnog zuba. S obzirom da se desni povlače kod svih pacijenata tokom godina, kroz 10 godina, kod metal – keramičkih krunica vidimo jedan tamni rub, koji zapravo estetski ne zadovoljava ni pacijenta, ni doktora. Zbog debljeg sloja keramike na ovim krunicama, slabija je estetika. Jedini nedostatak bezmetalnih krunica ( barem ovde kod nas ) je viša cena.
KOJU VRSTU KRUNICA ODABRATI?
Obe ove vrste krunica mogu se koristiti i na mrtvim zubima, na lečenim zubima, mogu se koristiti i na svim vrstama nosača, kao što su mostovi, implatanti. Ukoliko je reč o ograničenom budžetu, tada je najbolje napraviti kombinaciju između metal – keramičkih i bezmetalnih krunica. Tada bi prve išle nazad ( u zadnjij regiji vilice ), a druge u prednjom delu vilice. Zaravo, metalne će rehabilitovati funkcionalnost, a bezmetalne izuzetno visoku estetiku. A ako nemate ograničenja u budžetu, uvek treba dati prednost cirkon – keramičkim krunicama, što je drugi naziv bezmetalnih. One se, zapravo, uvek mogu indicirati u svim situacijama, u ustima pacijenata.