Najjednostavniji način za ukrašavanje tkanina – pogledajte zbog čega se štampa na tekstilu upotrebljava vekovima



Štampa na tekstilu je tehnika ukrašavanja tkanina stara vekovima. Ljudi su se trudili da svoje tkanine ukrase na najmaštovitiji način, a ovako ukrašen materijal je bio izuzetno skup i namenjen samo najvišim slojevima stanovništva koji su mogli da priušte skupe tkanine. Na osnovu ovoga može se slobodno reći da je štampa na tekstilu, odnosno da su materijali tretirani na ovaj način bili znak raspoznavanja i izdvajanja klasa u društvu.

Istorija štampe na tekstilu

Štampa na tekstilu je prva počela da se razvija u Egiptu i na Dalekom Istoku, tačnije u Kini i Maleziji. Navodno je najstariji dokaz o ovakvom načinu ukrašavanja tkanina pronađen u grobnici u Egiptu i to na plavoj odori dečaka koja je bila ukrašena belim zvezdicama. U šestom veku u Kini je počela da se primenjuje batik tehnika. Tkanine su prvo tretirane voskom, a zatim su bojene indigom. Motivi koji su se štampali na tkaninama bili su religijski, zatim geometrijski, a jedan od najpoznatijih motiva iz Malezije je leptir. 

Štampa na tekstilu se u Evropi razvija tek u srednjem veku. Prva prava štamparija u kojoj se tretirao tekstil se otvorila u Engleskoj tek u 17. veku, a zatim slede Holandija, Nemačka i Švajcarska. Tkanina se tretirala tako što se boja utiskivala pomoću valjaka sa gravurama. Početkom 20. veka nastaje sito štampa koja se i danas negde primenjuje, samo u mnogo savremenijoj formi.  

Savremena štampa na tekstilu

Sito štampa je prelazni period u metodi štampanja tekstila. Kako sam naziv kaže, boje su se kroz sito utiskivale u tkaninu. Ovaj proces štampe na tekstilu se sastoji iz nekoliko koraka. Prvo se sastavi ram preko kog se rasteže poliestersko platno. To poliestersko platno je zapravo sito od kog potiče naziv same tehnike. Na specijalnom papiru se izrađuje sam motiv koji će se utisnuti na platno, a kada je to gotovo, on se izlaže UV zracima radi sušenja. Zatim se ispira sito od emulzije i tada može početi proces štampanja na mašini. Nakon što se boja istisne na materijal specijalnim noževima proces sito štampe na tekstilu je završen. Ovaj način štampanja tekstila je izuzetno kvalitetan i boje su jake i postojane. Postoji i rotaciona sito štampa na tekstilu koja je znatno brža i preciznija i ona se najčešće koristi u industriji.

Posle sito štampe se razvila i termo štampa na tekstilu. Motiv za štampu se pomoću specijalnog praha preko folije nanosio na materijal, a zatim se utiskivao pomoću termo prese.

Poslednja reč tehnologije – digitalna štampa na tekstilu 

Digitalna štampa na tekstilu je najsavremeniji način ukrašavanja tkanina.

Kada se materijal ukrašava na ovaj način, priprema za štampu se odvija na kompjuteru, a zatim se boja direktno utiskuje na materijal preko mašine koja je povezana sa računarom. Ovaj način štampe na tekstilu je izuzetno jednostavan i široko primenjiv. Još jedna prednost je to što se danas bilo koji motiv može izraditi na kompjuteru i preneti na materijal, pa to umetnicima daje veliku slobodu. Postoji dva načina digitalnog štampanja tekstila i to su statička digitalna forma i dinamička digitalna štampa. Boje koje se koriste u ovom procesu su na bazi vode pa samim tim ne zagađuju životnu sredinu.