Na šta ukazuju Beta HCG vrednosti?



Beta HCg se u najvećoj meri povezuje sa trudnoćom, budući da se radi o hormonu koji placenta počinje da proizvodi, tj. luči odmah nakon začeća.

S druge strane, Beta HCG vrednosti ne ukazuju isključivo na trudnoću, već se mogu koristiti za utvrđivanje urednosti trudnoće, ali i na brojna zdravstvena stanja.

Ovaj hormon se luči iz placente i odmah se nalazi kako u krvi, tako i u urinu, pa je iz razloga što su beta HCG vrednosti povećane, moguće preko urina i testa za trudnoću utvrditi da li je do začeća došlo ili nije. Najvažnije je, u tom slučaju, test raditi u jutarnjim satima, uz upotrebu prvog jutarnjeg urina. Da bi se trudnoća, ali i druga stanja potvrdila, koristi se test iz krvi koji je sigurniji budući da pokazuje koje su vrednosti Beta HCG u potpunosti tačne.

Beta HCG u krvi

Putem testa krvi moguće je otkriti da li je rezultat trudnoće pozitivan ili negativan i to su takozvani kvalitativni hcg testovi, dok se kvantitativnim hcg testovima određuju tačne Beta HCG vrednosti. Oba testa se rade u laboratorijskim uslovima iz uzetog uzorka krvi. Vrednosti se mere prema jedinicama hormona u mililitru krvi, koje su najviše u periodu između devete i dvanaeste nedelje trudnoće, dok u periodu do šesnaeste nedelje trudnoće Beta HCG vrednosti opadaju i onda ostaju na tom ili približnom nivou sve do kraja trudnoće.
Provera nivoa Beta HCG se ne koristi isključivo za potvrdu trudnoće, već se vrednosti proveravaju kako bi se utvrdilo da li je sve uredno i u stanju normale. Ukoliko su vrednosti iznad ili ispod prosečnih u određenoj nedelji trudnoće, onda se Beta HCG test može ponavljati na dva do tri dana, kako bi se utvrdilo koliko i na koji način vrednosti ovog hormona rastu. Tako se otkrivaju poremećaji u trudnoći i mogućnost pobačaja.
S druge strane, Beta HCG testovi se rade i u tretmanima vantelesne oplodnje, kako bi se odredio najpodesniji trenutak za zahvat. Radi se zarad određivanja starosti fetusa i dužine trudnoće, kao i za isključivanje određenih zdravstvenih problema fetusa kao što je daunov sindrom.

Povišene beta HCG vrednosti

U najvećoj meri, Beta HCG vrednosti ukazuju na sve ono što je već opisano. Najpre se koriste kako bi se trudnoća potvrdila, a onda i kako bi se otklonili određeni rizici. Ono šta se utvrđuje jeste i da li je trudnoća blizanačka ili višestruka, da li se radi o abnormalnoj trudnoći, vanmateričnoj trudnoći. Naravno, Beta HCG vrednosti nisu u potpunosti verodostojne kako bi se određene dijagnoze uspostavile i nazvala stanja određenim imenom, već su znak da je potrebno uraditi ultrazvučni pregled, dodatne preglede i analize, kako bi se utvrdilo da li postoji određeni problem zbog kojih su Beta HCG vrednosti uvećane. Zato je bitno ne paničiti istog momenta, jer se tek sve dodatnim pregledima može potvrditi ili negirati.
S druge strane, nivo Beta HCG je kod muškaraca i žena koje nisu u menopauzi su niske, ali u
određenim zdravstvenim stanjima dolazi do uvećanja vrednosti, kada se te vrednosti najčešće koriste kao tumor markeri jer mogu ukazati na postojanje određenih vrsta kancera.