Kada postavljate policu na zid, popravljate slavinu ili menjate cev u kupatilu, nameštate vrata ormara ili nekog dela kuhinjskog nameštaja ili jednostavno, postavljate sliku na zidu, ručni alat vam je neophodan. Ono šta se redovno događa u ovakvim situacijama jeste da vam zafali određeni deo alata da biste uspešno završili posao, pa je potrebno potražiti od nekoga ili preći na najneisplativiju opciju, a to je pozivanje majstora za rad koji biste verovatno i sami mogli da obavite, ali vam ručni alat koji nedostaje to onemogućava.
Zato je važno da svoje domaćinstvo obezbedite nekim osnovnim alatom, onim koji je potreban u svakodnevnim situacijama, kao i u poslovima koje samostalno možete završiti, bez ičije pomoći. I u tom delu osnovnog ručnog alata najpre spada koferčić sa određenim komadima alata za svakodnevnu upotrebu.
Šta je najvažnije da se nađe u kutiji sa ručnim alatom?
Već ste i viđali kako koferi u kojima se ručni alat nalazi, sa obe strane imaju obezbeđena mesta za svaki alat pojedinačno, tako da sve drži na okupu i svom mestu, što olakšava i upotrebu i čuvanje. Ono šta morate uvek imati u njemu je sledeće.
Čekić i ekseri su obavezni. Ekser je potrošni materijal, pa što više razičitih veličina, to bolje. Čekića, s druge strane, ima mnogo različitih, a za kućne poslove najvažnije je imati stolarski. Ono šta je dobro jeste imati i keser u okviru svog ručnog alata. To je čekić sa jednom oštrom stranom, koja vam olakšava vađenje eksera, tiplova, glačanje određenih površina, dok je druga strana dostupna za zakucavanje.
U okviru ovoga, neka vaš ručni alat poseduje i motocangle i špicasta klešta. Motocangle su višenamenski alat, za vađenje eksera, savijanje i sečenje žice, pridržavanje eksera dok se ukucava, sečenje tanjih metala, a za neke delikatnije poslove tu su špicasta klešta.
U neophodni ručni alat spadaju i šrafcigeri, kako ravni tako i krstasti, a ujedno i ključevi za odvijanje i zavijanje. Najbolje je imati standardni set ključeva, u kojima se nalaze veličine za najveći deo šrafova koji su u upotrebi, a sve je odeljeno prema brojevima.
Ovo bi bio najosnovniji spisak svega onoga šta jedan ručni alat u okviru svakog domaćinstva treba da sadrži, dok naredni elementi olakšavaju svaki posao, ali nisu neophodni u meri koja važi za čekić, klešta, šrafcigere…
Bušilica u okviru ručnog alata u domu
Iako možete određene poslove završiti i bez nje, mnogo je lakše kada imate bušilicu pri ruci da probušite određenu rupu u bilo kom materijalu, bilo da je zid, plastika, drvo. Za kućnu upotrebu ima dosta modela ručnih bušilica, koje vam omogućavaju efikasno i kvalitetno manevrisanje, a njihova jačina ne mora da prelazi 12 volti. Ovakv ručni alat će vam omogućiti da brzo uradite posao sami, a da ne angažujete majstora, što će vam uštedeti i kućni budžet.
Ručni alat za spoljašnje poslove
Kada govorimo o ručnom alatu koji se koristi van doma, u okviru bašte, dvorišta, tu već spisak postaje duži. Osnovno je posedovanje merdevina, makaza za orezivanje, krampe, grabulje, motike, kao alata bez kojeg ne možete urediti okolinu svog doma. A uvek je ovom spisku dobro pridodati i neki trimer i kosilicu kako biste sve održavali urednim i lepim bez mnogo truda i velikog ulaganja vremena.