Dečiji stomak je osetljiv i smetaju mu sve temperaturne promene, a naročito leto i vrućine kada se najčešće javljaju stomačni virusi.
Roditelji se sa pravom pitaju kako kombinovati mleko za bebe i druge mlečne proizvode, koliko tečnosti treba davati detetu i da li neke namernice treba izbaciti? Poslušajte naše savete i lakše organizujete obroke za svoje dete.
Mleko za bebe i decu je odlična prepodnevna užina
Mlečni proizvodi su lako kvarljiva roba na visokim temperatura pa je mleko za bebe dobra prepodnevna užina, po mogućstvu da se pojede u što kraćem roku i ostatak da se odmah baci.
U slučaju da planirate šetnju, mleko za bebe ponesite u termosu i sastavite neposredno pre užine da bi obezbedili da namernica bude sveža i ispravna tokom hranjenja.
Popodnevna užina – vreme za voće
Voće je tokom letnjeg perioda idealno davati tokom najtoplijeg dela dana, ali da nikako nije iz frižidera mada može biti rashlađeno.
Higijena se podrazumeva, a leti je još važnije da se svaki komad dobro opere i po mogućstvu oljušti.
Neka dete uživa, neka svaki dan ima kombinaciju voća i poslastica koje se prave od njega. Mleko za bebe obezbeđuje dovoljno vitamina i minerala u prepodnevnim časovima, a voće to upotpunjuje u drugom delu dana.
Voda pre sokova
Iako deca obožavaju sokove, leti ne treba preterivati sa njima. Čak I kada je reč o prirodnim sokovima, šećer može izazvati stomačne probleme pa bi bilo dobro da se češće daje čista voda kao najbolji način da se dete hidrira i osveži.
Deca nemaju izgrađen prirodan sistem rashlađivanja tela i zato je važno da se čuvaju od jakog sunca, visokih temperatura i da unose dosta tečnosti!
Ne treba preterivati sa slatkišima
Deca koja češće jedu grickalice i slatkiše u većim količinama u većem riziku da pokvare stomak i dobiju proliv ili povraćanje.
Neka svaka grickalica bude suva, posna, bez čokolade, filova i puno šećera. Pošto će mališani negodovati, sa uvođenjem treba započeti polako, dodajući veću količinu ovih grickalica, a izbacujući one koje čine sam šećer.
Dobar primer jeste suv keks koji može da zameni bombone i čokolade, a ujedno može biti i prilog uz mleko za bebe da dete duže bude sito.
Više laganih glavnih obroka
Dečiji jelovnik se zna, ali bi bilo dobro da se tokom najtoplijih dana ipak sto više jedu supe, čorbasta jela i obroci sa namernicama koje se lako vare. Isplanirajte jelovnik za 7 dana i neka makar svaki drugi dan bude nešto laganiji ručak. Mališani će napredovati jednako dobro i uz ovakve obroke, a pošto će ređe imati stomačne tegobe moguće je da će čak i napredovati bolje.
Jelovnik za decu se mora prilagoditi tako da letnje visoke temperature ne utiču na raspoloženje deteta i njegov stomak. Pravilnim odabirom namernica, dosta voća, vode i mleko za bebe kao užina, dobija se optimalna kombinacija. Samo ovog leta vam treba specijalan režim ishrane jer će već sledećeg dete biti veće i tražiće drugačiji jelovnik. Uživajte u svakom danu njihovog odrastanja jer vreme brzo prolazi.