Kako izabrati prave pločice za svaki kutak vašeg doma



Postaviti keramiku u kući ili stanu i na mestima gde se prethodno nije mogla zamisliti, a da izgleda lepo, čak i da se ne primećuje da je ta vrsta podloge u pitanju, danas nije nikakva novina. Međutim, prvo pitanje koje se nameće jeste kako odabrati odgovarajuću keramiku, jer znamo da ne ide ista vrsta svuda. Zato se pre svega valja upoznati sa time kakva keramika postoji. U tekstu koji sledi pokušaćemo da obuhvatimo što šire ovo pitanje.

Najpre krenite od toga da li pločice postavljate van ili unutra

Najšira podela pločica kreće od toga da li su one za vanjske uslove ili za unutrašnje prostorije. Pločice koje se posavljaju na stepenicama, tremu, na stazama u dvorištu moraju biti i veće izdržljivosti i drugačije teksture. Naravno, i sam proces postavljanja podrazumeva poseban lepak za keramiku, koji odoleva svim vremenskim uslovima. Možda najvažnije o čemu treba voditi računa jeste završni sloj pločice, koji ne treba da bude gladak, i svakako sa površinom koja sprečava klizanje.

Unutrašnje pločice i odgovarajući lepak za keramiku 

Pločice koje su najzastupljenije parave se od dve vrste materijala: od keramike i od prirodnog kamena, te ćemo najviše pažnje posvetiti upravo njima. Kada je reč o keramičkim pločicama, i tu imamo određene podvrste – porcelanske i neporcelanske. Zatm, razlikuju se i po tome kakvu završnicu imaju, odnosno da li su sjajne ili mat. Ukoliko se pitate o ceni, tačna je pretpostavka da su porcelanske pločice skuplje, ali i kvalitetnije, otpornije su na oštećivanje, kao i na prljavštinu. Uglavnom se uz kupljene pločice savetuje i koji lepak za keramiku njima odgovara, što je podjednako važno izabrati, kao i kvalitetne pločice.

Lepak za keramiku – na šta posebno obratiti pažnju

Kao što je pomenuto, lepak za keramiku mora da odgovara uslovima u kojima se postavlja, i gde predstavlja podlogu za postavljanje pločica. Potrebno je sagledati tri kriterijuma – mesto na kom se postavljaju, vrstu podloge, kao i vrstu samih pločica. Postoji lepak za keramiku koji služi za spoljanje i za unutrašnje pločice, i on je posebno otporan na vlagu i spoljašnje uslove kao što su hladnoća i toplota. Naravno, kada se bira lepak za keramiku, u obzir se uzima i to da li se njime lako rukuje, kao i da li je ekonomičan, odnosno da se ne troši mnogo. Postoji i posebna vrsta lepka za keramiku koja se koristi kada je podloga neravna, a ponekad se lepak u posebnoj smesi koristi i kao materijal za ravnjanje površine.

Oblici i dezeni keramičkih pločica

Na raznovrsnom tržištu kakvo je zastupljeno u pogledu keramike, pločice se prave u raznim dimenzijama i dezenima. Može se reći da su poslednjih godina naročito popularne one veće, koje su možda i jednostavnije za ugradnju, ali isto tako su zanimljive i one manjih dimenzija, kao što su i određene vrste mozaika. Kvadrat i pravougaonik nisu jedini oblici koji su zastupljeni – za one koje vole neobičnije detalje, tu su pločice trouglastog oblika, kao i one u obliku kruga. O dezenima je izlišno govoriti – toliko je različitih modela da je nemoguće ne pronaći nešto po vašem ukusu.