U situacijama kada je karijes zahvatio veći deo zuba, pacijenti često pomisle da je tada jedino rešenje vađenje. Ipak, iskusni stomatolozi znaju da ukoliko je koren zuba zdrav i jak, određena vrsta nadogradnje može biti dovoljna kako bi se rešio problem.
Nadogradnja se radi pomoću kočića i kruničnog dela najčešće kada fali jedan deo zuba (npr. kada vam se odlomi ili pukne zub ali ostane neki deo koji je pri tom zdrav, nije pod upalom, niti je zahvaćen karijesom).
Isto tako, nadogradnja predstavlja odličnu osnovu za postavljanje krunice ili mosta u nekom budućem periodu.
Koji uslovi moraju biti ispunjeni?
Kao što napomenusmo na samom početku teksta, svaka nadogradnja zahteva da koren zuba bude zdrav. Ukoliko to nije slučaj, potrebno je ceo zub izvaditi a nakon toga razmisliti o eventualnoj ugradnji zubnog implanta.
Takođe, živac mora biti izvađen, pacijent ne sme imati upaljene desni niti bilo kakav drugi zapaljenski proces kada je koren zuba u pitanju. Često se za ove svrhe obavlja tzv. RTG snimak kako bi se sa preciznošću utvrdilo da se radi o potpuno zdravom korenu na koji se nadograđuje deo zuba.
Kada se preporučuju zubni implanti?
Upravo u suprotnoj situaciji kada je nemoguće sprovesti nadogradnju pomoću kočića i krunice. Tada na snagu stupaju zubni implanti koji su se pokazali idealnim izborom kada je koren zuba u lošem stanju i potrebno ga je izvaditi, a zatim nadomestiti.
Da li je nadogradnja zuba bezbolna?
Apsolutno jeste. S obzirom da je reč o “mrtvom zubu” (izvađen mu je živac), pacijenti ne osećaju nikakvu bol ili neprijatnost prilikom stavljanja kočića i krunice.
Na koji način se radi nadogradnja zuba?
Stomatolog na prvom pregledu uzima otisak korena zuba koji je slomljen, a zatim sledi onaj deo vezan za protetiku. Potrebno je napraviti odgovarajući porculanski deo zuba koji će se savršeno uklopiti i učiniti da vam zub izleda prirodno. Ovde je bitno pogoditi i odgovarajuću boju zuba.
Od kojeg materijala se radi nadogradnja?
Najčešće od metala ili fiberglasa, sve u zavisnosti od vašeg dogovora sa stomatologom. I jedna i druga vrsta materijala predstavljaju savršenu osnovu za stavljanje bezmetalne ili metalokeramičke krunice. Da bi se kočić izradio na vreme potrebna su dva dolaska pacijenta u stomatološku ordinaciju.
Već u jednom zakazanom terminu mogu se odraditi fiberglas kočić i nadogradnja. Dakle, može se zaključiti da se radi o metodi koja ne zuba zahteva duži vremenski period niti odlazak kod zubara svaki drugi dan.
Da li se baš svaki zub može nadograditi?
Cilj svake nadogradnje zuba je pružiti zubu još jednu šansu, pre nego što se on definitivno izvadi. Ipak u određenim situacijama nadogradnja nije moguća. Pored korena koji nije u dobrom stanju, takođe se ne preporučuje stavljanje kočića kada se zub polomi duboko, ispod nivoa desni. Tada praktično nije izvodljivo nadoknaditi deo zuba. Pacijentu se predlaže za početak vađenje korena, a zatim nadogradnja zuba na neki drugi način poput mosta ili ugradnje zubnog implanta.
Obe varijante su se pokazale savršenim načinom za nadoknadu zuba jer se radi o savremenim metodama se već duže vreme koriste u stomatologiji.