Panični napad je neprijatan doživljaj i predstavlja stanje izraženog i intenzivnog straha, koji obično kratko traje. Simptomi se kod panike jako brzo razvijaju i smenjuju, da bi svoj vrhunac dostigli za 10 – ak minuta. Naravno, neće svaki čovek doživeti svaki od simptoma, i neće ih doživeti sa istim intenzitetom. Svakako, i manje izraženi simptomi za osobu koja doživljava napad predstavljaju zastrašujuće iskustvo.
Danas, kako kaže statistika, svaka 10 osoba doživljava neki oblik napada panike. Jedan od uzroka sve većeg broja paničnih poremećaja je i brz tempo života, kao i sve veća izloženost stresu. Ljudi se ne stide da priznaju da su žrtve napada panike kao nekada, kada je to bilo sramota i takve osobe su smatrane za „ lude “. Nekada okidač za napad može biti trauma iz detinjstva, koja je ostavila jak utisak na osobu, ali i depresija i genetske predizpozicije.
Napad panike simptomi
Prilikom napada panike simptomi koji se javljaju su znak uzbuđenog nervnog sistema. Da bi se stanje koje osoba doživljava smatralo paničnim napadom, mora da ima izražena bar 4 simptoma, kao i da se napadi ponavljaju više puta u toku jednog meseca. Ti simptomi mogu biti osećaj gušenja ili gubljenje daha, nesvestica i osećaj nesigurnosti, kao i drhtavica. Osoba se može ubrzano znojiti, ili pak osećati tahikardiju i ubrzane otkucaje srca. Neki pacijenti su čak osećali i pritisak u predelu srca, pa čak i bol. Kod nekih može doći do stomačnih smetnji i do mučnine. Mnogi dožive talase vreline ili čak jeze. Jedan od najgorih simptoma su neprijatne misli i strahovi. Taj strah je obično strah od smrti, ili strah da će poludeti i uraditi nešto što nikada ne bi uradili da ne doživljavaju paniku.
Napad se dešava u fazama
Prva faza napada je kognitivna, u kojoj osoba oseća da će se nešto strašno desiti. Zatim sledi druga faza a to je fiziološka faza. Kod ove faze aktivira se autonomni nervni sistem, dolazi do vrtoglavice, lupanja srca i znojenja. Zatim sledi afektivna faza, u kojoj se javlja strah, rastrojstvo i osećaj konfuzije. Tada osoba zaključuje da je u opasnosti, da će poludeti ili umreti, i sve tako u krug. Napade prate i oblici ponašanja koji su specifični. Javlja se nejasan strah, kada osoba mora da bude u stalnom pokretu, i ne može se dugo zadržati na jednom mestu. Povlači se od svakodnevnih aktivnosti, a mnogi traže lekarsku pomoć prilikom napada.
Tehnike za pomoć
Jako je važno da sebe podsećate da su napadi trenutna stvar, i da su pre svega bezopasni. Skrenite pažnju tako što ćete rešiti neki zadatak ili brojati unazad od nekog broja. Krećite se i nemojte sedati. Kada osetite nelagodnost, umijte se hladnom vodom. Pustite muziku koju volite, igrajte i pevajte, na taj način ćete se umiriti. Odradite trening, ukoliko vam mogućnosti dozvoljavaju. Vežbanje je u ovakvim situacijama jako blagotvorno, tako da ćete nakon treninga osetiti nalet pozitivne energije. Upalite TV i pogledajte neku komediju ili sitkom, smejte se naglas i brzo ćete se umiriti. Taj osećaj straha i bespomoćnosti će brzo proći, ali je jako bitno da naučite da ga kontrolišete i pronađete tehniku koja vam pomaže. Na taj način i napadi će se prorediti ili čak potpuno nestati.
Za više informacije pratite naš portal 106.rs.