Četiri uređaja i kućna aparata kojima je potrebno redovno održavanje



Uređaji i kućni aparati koje koristimo na dnevnom nivou bi trebalo da budu napravljeni tako da traju i da se njima služimo dugi niz godina. Ipak, ukoliko ih samo koristimo, a ne obraćamo pažnju na to da li su sve njihove komponente u redu i da li je potrebna zamena, popravka ili pak samo čišćenje, njihov životni vek se može prilično skratiti.

Jasno je da nemamo vremena da im se posvećujemo stalno i čistimo recimo na nedeljnom nivou, ali s vremena na vreme, valjalo bi proveriti njihovu funkcionalnost, ponajviše zbog našeg zdravlja. Kada nešto nije u redu sa našim kućnim aparatom, to može imati posledice za nas koje nisu isprva vidljive. 

Zato bi valjalo da se bacite na posao i izvršite proveru ovih aparata, kako biste i sebi uštedeli novac, ali i učinili uslugu i sačuvali svoje zdravlje bar u odnosu na ovaj segment.

Servis klima uređaja

Opcije za rashlađivanje su u poslednjoj deceniji postale sastavni deo svačijeg doma, jer nas pogađaju sve veće vrućine. U toplim letnjim mesecima nam predstavlja spas i razlog da ne napuštamo kuću ili stan. 

Ipak, pre nego što počne letnja sezona, odnosno jednom godišnje, bi valjalo da proverite filtere, što je neki opšti savet. Tu se može dogoditi da prljavi filteri, prepuni prašine, blokiraju vazduh da efikasno prolazi i time je zapravo sama klima manje funkcionalna. Dakle, prvi korak koji sami možete uraditi je čišćenje, bez zvanja majstora iz nekog servisa klima uređaja.

Ipak, profesionalno čišćenje je svakako preporuka, a servis klima uređaja može u tome značajno pomoći, ukoliko zamena filtera predstavlja neželjeni posao. Nekad je potrebno da servis klima uređaja radite i više puta godišnje, što se uglavnom preporučuje kada je koristite i za hlađenje i sa grejanje, ili ukoliko je sastavni deo poslovnog prostora koji se više prlja. 

Servis klima uređaja obuhvata uglavnom čišćenje i unutrašnje i spoljne jedinice, rasklapanje unutrašnje jedinice, pranje i odmašćivanje, ispiranje dezinfekcionim sredstvom i mnoge druge procese. Za servis klima uređaja Beograd nudi mnoštvo izbora gde se možete odlučiti za veliki servis koji obuhvata navedene i mnoge druge stavke brige o klimi a jedan od njih je i https://ideaps.rs gde se možete informisati o procedurama, cenama i pogodnostima.

Bez obzira na to za koji deo grada tražite servis klima uređaja Beograd zasigurno ima opciju u svakoj svojoj gradskoj opštini, a za koju možete proveriti preporuke. Naravno, to je jedna od bitnih stavki, kod koga radite servis klima uređaja, a sada možete za svaki dostupni proveriti ocene i komentare. ser

Čišćenje bojlera od kamenca

Jedan kućni uređaj bez kojeg ne možemo nikako da živimo jeste upravo bojler. Na kraju napornog radnog dana želimo samo da se relaksiramo pod mlazom tople vode. Zbog toga je potrebno da ga održavamo na ispravan način i čistimo od kamenca. 

Ukoliko on nije funkcionalan na pravi način, trošiće nam se više električne energije kako bi se ugrejala manja količina vode, što nimalo nije isplativo.

 Često se dešavaju kvarovi zbog toga što se nakupi velika količina kamenca, koji je potrebno da čistimo u vremenskom intervalu od barem 6 meseci. To je takođe prljav posao, pa možete unajmiti majstora da to uradi.

Redovno održavanje šporeta

Svakodnevno, pri spremanju hrane, dešava se da ulje i razni sosevi i sastojci isprskaju površinu koja se mora očistiti detaljno, kako se ne bi dalje lepila. Prvenstveno je potrebno da šporet isključite iz struje kako se ne biste povredili na neki način.

Potom krenite da ga čistite korišćenjem sredstva namenjenog za to, kao i mešavinom blage sapunice. Obratite pažnju i na sve ručke, pa kad sve završite, samo prebrišite suvom krpom kako biste se osigurali da je sva vlaga sklonjena pre nego što ga uključite.

Kada to završite, valjalo bi obrisati i rernu koja se često zanemaruje na duge vremenske periode, pa završite sa flekama koje se više ne mogu ukloniti u potpunosti. Prvo uklonite rerne police i očistite ih, a onda možete pastu od sode bikarbone i vode naneti i ostaviti da deluje par sati, pa prebrisati vlažnom krpom.

Proveravanje mašine za veš

Par puta godišnje bi trebalo očistiti i veš mašinu, na koju se najčešće i zaboravi, a neprijatni mirisi koji se u njoj nakupe mogu se preneti i na veš. 

Pregrada za deterdžent je prva na redu, a možete je potopiti u vodu sa sapunom, a onda istrljati.  Drugi važan deo ovog procesa je održavanje bubnja, koji možete očistiti stavljanjem pola šolje izbeljivača ili alkoholnog sirćeta u njega, ali i još pola šolje u samu pregradu. 

Tada je potrebno pustiti mašinu na prazno sa programom veće temperature, da odradi jedan ciklus pranja. Dalje se savetuje da se ostavi na pauzi sat vremena ukoliko je to moguće, a potom pustiti program da završi. 

Ukoliko želite da budete bezbedni, možete uključiti opciju dodatnog ispiranja kako bi sav izbeljivač ili sirće nestalo. Naravno, po završetku celog procesa, pre ponovnog korišćenja mašine, važno je prebrisati je i ostaviti da se osuši dobro.