Da li je uvek dobra klasična operacija vena?



Retko da postoji osoba koja će svojevoljno da se uputi na bilo koju operaciju, sve dok ne iscrpi druge neinvazivne metode lečenja. Isto se odnosi i na problem sa proširenim venama, mada ima slučajeva kada se operacija vena jednostavno ne može izbeći i kada nadležni lekar smatra da je to najbolja opcija, te je neophodno poslušati njegovo mišljenje. 

U svakom slučaju je u pitanju postupak koji se primenjuje kao krajnje rešenje, dok stručnjaci prethodno pokušavaju da pomognu pacijentu uz druge metode i medikamente. Ali je važno pristupiti lečenju na pravilan način i pridržavati se upustava nadležnog lekara. 

Šta podrazumeva klasična operacija vena?

Pitali smo eksperte iz ustanove Prvapoliklinika da nam pomognu i objasne šta koja procedura podrazumeva. Razlog zbog koga se sve više ljudi u današnje vreme odlučuje za operaciju vena laserom, odnosno za lečenje proširenih vena radiotalasima, ali i za druge metode koje se primenjuju i koje važe za manje invazivne, jeste što klasična operacija vena podrazumeva dug postoperativni tok, a zatim i zato što se izvodi u totalnoj anestezijei i zato što i nakon nje ipak postoji mogućnost da se taj problem opet javi. Sve to naravno ne znači da će se desiti kod svakog pacijenta, ali određena doza rizika postoji. 

Lekar koji je zadužen za konkretnog pacijenta će biti u obavezi da ga obavesti o tome koje prednosti i mane ima klasična operacija vena, te da mu eventualno preporuči neki drugi metod koji smatra boljom opcijom za tog pacijenta. 

Uz sve to, tokom takve operacije vena će hirurg morati da napravi dva reza i to na članku i preponi, koji istini za volju nisu naročito veliki. Ali iako nisu veliki, oni narušavaju estetiku tela, pa je to još jedan od razloga zbog čega se sve češće klasična operacija vena zamenjuje onom koja podrazumeva korišćenje lasera. 

Naravno da postoperativni tok, odnosno njegova dužina variraju od pacijenta do pacijenta, ali je u većini slučajeva to period od tri sedmice nakon izvršene operacije. 

Da li je bolja laserska operacija vena?

Postoje situacije kada će lekar specijalista umesto klasične operacije preporučiti da bude izvršena laserska operacija vena. Nema nikakve sumnje da je laser sve zastupljeniji i u medicini, pa ne bi trebalo uopšte da čudi ni što je sve zastupljenija operacija vena koje se vrši uz pomoć lasera. 

Ističe se da je u pitanju potpuno bezbedna intervencija, a kojom prilikom se koristi lokalna anestezija. Celokupna laserska operacija vena traje kraće nego ona koja podrazumeva primenu klasičnog metoda, a pacijent se relativno brzo oporavlja. Koliko je u pitanju neagresivna metoda lečenja, jasno pokazuje podatak da praktično odmah nakon što bude izvršena laserska operacija vena pacijent može da stane na svoje noge, s tim što postoperativni tok i njegovo trajanje naravno zavise od stanja samog pacijenta. 

U svakom slučaju pacijenti koji se susreću sa problemom proširenih vena bi na prvom mestu trebalo da zatraže mišljenje nadležnog lekara najpre o tome da li je uopšte operacija vena neophodna u njihovom slučaju, prosto zato što postoje i druge neinvazivne metode lečenja, koje se primenjuju u određenim slučajevima. A tek ako od strane nadležnog lekara bude preporučena operacija vena, trebalo bi da se sa njim posavetuje i oko toga da li je bolja opcija da to bude izvršeno na klasičan način ili uz korišćenje lasera.