Kada par ima poteškoća sa začećem, veoma je važno da se oba partnera podvrgnu testiranju kako bi se ustanovilo sa koje strane dolazi sterilitet i kako bi se na vreme krenulo sa lečenjem.
Sterilitet kod muškarca je česta pojava (u čak 50% slučajeva sterilitet se javlja kod muškog partnera), zbog čega je neophodno da muškarac obavlja potrebne analize kako bi se blagovremeno krenulo sa pobošljanjem u slučaju postojanja određenih problema, odnosno, kako se na vreme krenulo sa lečenjem steriliteta. Najpouzdanija analiza u tom procesu i prvi korak ka identifikovanju steriliteta kod muškaraca jeste spermogram analiza.
Šta je spermogram i koji se podaci njime dobijaju?
Spermogram je vrsta analize koja se još naziva i nativni pregled sperme. Ovom analizom se dobijaju podaci o kvalitetu sperme, odnosno, svim kvalitativnim osobinama sperme, kao i podaci o broju i pokretljivosti spermatozoida. Spermogram predstavlja jednu od najpreciznijih metoda za dijagnostikovanje plodnosti kod muškarca i kao takva je nezaobilazni korak kada par krene u ispitivanje povodom neuspelih pokušaja začeća.
Kvantitativne i kvalitativne osobine sperme koji se dobijaju spermogramom su:
1. Likvefakcija – odnosi se na brzinu pretvaranja spermatozoida iz gelaste u vodenastu strukturu. Vodenasta struktura omogućava spermatozoidima da se lakše kreću. Ako do likvefakcije ne dođe u roku od 15 do 30 minuta, onda se to stanje smatra nepovoljnim po plodnost mušarca.
2. Viskozitet – ova osobina se odnosi na gustinu, odnosno lepljivost sperme. Povećana gustina sperme je faktor koji utiče na neplodnost jer smanjuje pokretljivost spermatozoida.
3. Volumen – odnosi se na zapreminu ejakulata. Ovaj parametar je važan jer vrlo mali volumen nepovoljno utiče na plodnost muškarca.
4. pH vrednost sperme – pH vrednost ejakulata je u normalnim uslovima blago alkalna i nen referentni okvir vrednosti je 7.2 – 7.8. Veća ili manja vrednost od referentnog okvira može ukazivati na postojanje određenih problema, što je potrebno dodatno ispitati.
5. Pokretljivost – sperma sadrži spermatozoide različitih stepena pokretljivosti i ovaj parametar je jedan od najvažnijih za plodnost muškarca. Ukoliko je bar 50% spermatozoida brzopokretno, situacija nije alarmatna, međutim, sve drugačije od toga bi moglo biti otežavajući faktor u uspešnosti začeća, odnosno, u plodnosti muškarca.
6. Morfološke osobine spermatozoida – za normalan izgled spermatozoida postoje određeni parametri prema kojima se utvrđuje da li je njihov oblik pravilan ili postoje određeni deformiteti i anomalije.
7. Koncentracija – koncentracija spermatozoida predstavlja ukupan broj spermatozoida u ejakulatu koji može varirati od 20 do više od 200 miliona. Niska koncentracija spermatozoida može biti posledica genetike i znatno smanjiti plodnost muškarca.
Kako se izvodi spermogram i kako se pripremiti?
Budući da je spermogram analiza, rezultati se dobijaju na osnovu analiziranja uzorka ejakulata. Da bi rezultati bili validni, mušarac mora ispoštovati određene uslove i zahteve:
Apstinencija, odnosno, suzdržavanje od seksualnih odnosa 2-5 dana pred analizu
Suzdržavanje od konzumacije alkohola i cigareta
Uzorak je idealno dati u samoj laboratoriji koja za to ima posebne prostore. Ukoliko to nije moguće, ejakulat se donosi u sterilnoj posudici specifično za tu namenu, pri čemu je važno da se uzorak ne izlaže promenama temperature što može uticati na kvalitet, kao i da se uzorak obavezno donese u laboratoriju u roku od sat vremena najkasnije