Sitna i skoro neprimetna naprava učinila je da se ogroman broj ljudskih života nastavi i da se omogući normalan život, kroz samo jednu intervenciju.
Stent je danas svima dobro poznat kao mogućnost proširenja krvnih sudova tamo gde su začepljeni, što dovodi do nestanka simptoma koji onemogućavaju normalno funkcionisanje i do smirivanja bolesti koja se javila.
Zakrčeni krvni sudovi, kao i problemi sa srcem, velikim delom su izazvani lošim životnim navikama i savremenim načinom života. Iako medicina uporno napreduje, moderan život čini da se broj srčanih bolesnika konstantno povećava.
Stent je u tom pogledu ogromna pomoć kako doktorima, tako i samim pacijentima koji dolaze po neko efikasno i što brže rešenje, kako se ne bi dogodila eskkalacija bolesti. Nakon ugradnje stenta pacijenti se vrlo brzo vraćaju svom starom životu, ali uz poštovanje određenih pravila ako žele da stent ostvari svoju ulogu i zaista pomogne.
Šta je stent?
Stent je mala, mrežasta naprava obično napravljena od žice, ali postoji i od plastike. U posebnim situacijama koristi se čak i stent napravljen od posebne tkanine. Koji će se stent koristiti zavisi isključivo od odluke doktora koji donosi zaključke nakon urađenih svih potrebnih analiza.
Njegovom ugradnjom se proširuje krvni sud koji je začepljen, odnosno sužen i koji ometa protok krvi ka srcu, što izaziva brojne probleme, a najčešći su svakako angina pektoris, te srčani i moždani udar.
Stent je omogućio da se kardiovaskularne bolesti dosta lakše i uspešno suzbijaju, ali osim za krvne sudove, sten se koristi i za proširivanje bronhija, kanala kojima urin prolazi od bubrega do bešike, za otvaranje žučnih kanala, kao i za sprečavanje pucanja aneurizme.
Ugradnja stenta
Ugradnja stenta se vrši u angio salama, obično se procedura naziva angioplastika sa stentom. Pacijenti se, u najvećem broju slučajeva, ne uvode u opštu anesteziju, već se vrši pod sedativima, dok je pacijent u budnom stanju.
Ne postoji potreba za opštom anestezijom, budući da se radi o minimalno invanzivnom zahvatu koju podrazumeva mali rez na ruci, preponi ili vratu, kako bi se kroz krvni sud ubacio kateter kojim se stent odvodi do začepljenog dela krvnog suda. Kompletna procedura u najvećem broju slučajeva traje oko 30 minuta, dok kod određenih pacijenata, kada je to potrebno, procedura može da traje i više sati.
Sama priprema pre zahvata nije komplikovana. Kao i kod svake intervencije, bitno je da obavestite lekara o određenim alergijama, lekovima koje koristite, pridruženim bolestima. Lekar će vas svakako uputiti u ono što je potrebno da uradite, a važno je da noć pre zahvata prekinete da konzumirate hranu i piće.
Ponašanje nakon ugradnje stenta
Ono što je najvažnije jeste vaše ponašanje nakon što se stent ugradi. Nekoliko dana traje oporavak, nakon čega ćete moći da se vratite svom svakodnevnom životu.
Bitno je da znate da stent nije lek, već pomoć koja vam omogućava normalan i duži život, ali sama bolest možda time ne bude rešena.
Ono što će je rešiti jeste redovnost i poštovanje pravila u vezi sa fizičkom aktivnošću, ishranom, životnim tempom i izbegavanjem svega onoga što je štetno po vaš kardiovaskularni sistem.