Kada kupite potpuno novu odeću ona je ispeglana, deluje čisto i lepo miriše. Ipak pre nego što je prvi put obučete poželjno ju je oprati. Bez obzira na njen gotovo savršen izgled kada je čistoća u pitanju, na tek kupljenoj garderobi obično se nalazi ogromna količina prljavštine i bakterija.
Ipak, ljudi često prave greške kada peru i suše odeću, a najčešće onda kada je potrebno prvi put oprati je. Da ne biste pogrešili i oštetili vašu novu majicu ili košulju, evo pet jednostavnih načina kako možete i trebate prati odeću koju ste tek kupili.
#1 Pročitajte etiketu za pranje
Skoro svaki odevni predmet dolazi sa posebnim uputstvima o tome kako ga treba prati. Pridržavajte se tih uputstava jer možete sprečiti da se odeća smanji, izgubi boju i teksturu. Ovo je posebno odlika nekvalitetne odeće.
Etikete se obično nalaze na unutrašnjoj strani majica, košulja i pantalona. Važno je samo da pravilno pročitate uputstvo jer se često umesto reči, s obzirom da je etiketa mala, koriste simboli ili oznake.
#2 Izaberite odgovarajući program pranja
Danas mašine za pranje veša, posebno one od poznatih brendova koji puno ulažu u inovacije, imaju zaista veliki broj programa pranja. Tako na primer, Bosch veš mašine novije generacije imaju osim standardnih programa i one za senzorsko kontrolisano pranje i doziranje, za nežno pranje, alergija plus program, program za tamni veš ili ekstra kratki program pranja.
Kada želite da operete odeću uvek treba da uspostavite balans između čistoće i očuvanja garderobe. Drugim rečima, potrebno je da uklonite svu prljavštinu i bakterije sa veša, a da ga pritom ne oštetite i da sačuvate teksturu koju je imao pre pranja. Zato se uvek treba pridržavati uputstva na etiketi i odabrati odgovarajući program. Što više programa mašina ima, to će vam biti lakše da odaberete pravi.
#3 Izbegavajte mešanje različitih boja
Ne postoji veći greh nego da komad odeće kojim ste oduševljeni “ofarbate” bojom nekog drugog komada veša. Mnogo je veća verovatnoća da će nova odeća otpustiti boju, posebno kada se petre na visokim temperaturama. Osim što ćete obojiti veš kada ga perete u istom trenutku sa novim, takođe će i nova garderoba koju ste tek kupili izgubiti deo boje. Drugim rečima, izbledeće posle jednog pranja. Najbolji način da izbegnete ovaj problem je da ne mešate boje.
Na primer, beli veš bi trebalo prati posebno. Nipošto ga ne mešajte sa obojenim odevnim predmetima. Štaviše, ako niste sigurni da li će vaše nove farmerke otpustiti plavu boju, možete ih prvi put oprati i ručno u lavoru ili kadi, mada je najbolje pratiti uputstva i pogledati oznake o pranju na etiketi.
#4 Izaberite pravi deterdžent
Izbor pravog deterdženta je još jedna od mogućnosti koju trebate iskoristiti, kako bi pranje nove odeće bilo što efikasnije. Uopšteno govoreći, postoje tri različite vrste deterdženta za pranje veša: u prahu, tečni i u kapsulama.
U našim domaćinstvima se najčešće koristi deterdžent u prahu. Najefikasniji je od sva tri tipa kada je u pitanju tvrda voda, a posebno je efikasan kod jako zaprljanog veša. Međutim, na nižoj temperaturi pranja može se dogoditi, posebno kod jeftinijih brendova da se prašak ne rastvori u potpunosti. Treba napomenuti da ukoliko koristite omekšivač prilikom pranja, bolje je kombinovati ga sa praškastim deterdženotom nego sa tečnim.
Kada je u pitanju tečni deterdžent, on se uglavnom može pronaći u opcijama “za beli veš” i “u boji”. Dobar je za manje zaprljanu odeću i više štiti boju na odeći tokom pranja. Pogodan je za pranje na nižim temperaturama. Tako da, ukoliko na etiketi vaše garderobe piše da je treba prati na nižoj temperaturi, na primer 300C, onda je on pravi izbor. Takođe, ovim tipom deterdženta možete prati i zavese, jer je “mekši” odnosno manje haba tkaninu.
Na kraju, postoje i kapsule, koje su uglavnom za jednokratnu upotrebu. Najbolje ih je ubaciti u veš mašinu neposredno pre nego što je napunite odećom. Koriste se kada želite da operete veš koji nije puno zaprljan. Ono što je dobro kod njih, ne morate brinuti da ćete staviti više deterdženta u dozer nego što je zapravo potrebno.
#5 Uklonite sve nepotrebne oznake
Počnite tako što ćete ukloniti sve nepotrebne nalepnice i oznake. Oznake o cenama, bar kodovi, oznake za veličinu, i etiketa koja se na majicama, na primer, nalazi sa unutrašnje strane pri dnu. Ako malo bolje zagledate, videćete da je čak i obeleženo mesto i nacrtane makaze gde treba iseći etiketu. Pritom, obavezno ostavite etikete na kojima stoji u kakvoj vodi odnosno po kom programu treba prati odevni predmet.
Nadamo se da će vam ovi naši saveti biti od koristi kada prvi put perete vaše nove, tek kupljene stvari. Pažljivo obratite pažnju na etiketu za pranje materijala, uključite pravi program i odaberite vrstu deterdženta koji ćete koristiti.