Nekoliko zanimljivih činjenica koje niste znali o satovima



Bilo da ste ljubitelj satova ili ne, sigurno vam nije teško da priznate da se kultura i fama koje ih okružuju ubrajaju među najzanimljivije u modnoj industriji.

Svi ti skupi i luksuzni brendovi, vekovima duga istorija i upečatljivi likovi koji su proizvodili i nosili satove, čine da industrija satova bude puna zabavnih činjenica kroz čitavu svoju istoriju.

Džepni satovi su dominirali tržištem

Iako je džepni sat odsvirao svoje u savremenom svetu, do pre samo nekoliko stotina godina bio je glavni na tržištu. Zapravo su se ručni satovi veoma retko nosili sve do poslednjih 100 godina. Mada džepni izgledaju arhaičnije i manje su funkcionalni, najverovatnije biste ih nosili da ste živeli u 19. veku.

Prvi sat bio je od kamena

Mada su istoričari vubeđeni da su Sumerani bili prvi koji su da beleže vreme 2000 godina pre nove ere, prvi dokazi o upotrebi nekog fizičkog objekta za merenje vremena potiču još od starih Egipćana. Oni su jednostavno isklesali veliki kameni obelisk koji su potom postavlili na određenu lokaciju. Dok se sunce kretalo, sa njime se kretala i senka kamena, a vreme su merili na osnovu dužine i pravca te senke.

Skupi satovi ne moraju uvek biti bolji

Naravno da to ne mora da bude uvek slučaj da kada su u pitanju satovi cene diktiraju kvalitet, ali postoji trend da se kod jeftinijih satova koriste kvarcni mehanizmi, dok se kod luksuznih satovi koriste mehanički. Iako mehanički satovi jesu teži, lepši za gledanje i složeniji, oni su ipak manje precizni od kvarcnih. Uprkod tome, većina kolekcionara satova neće gledati samo čistu funkcionalnost prilikom kupovine. Umesto toga, oni skuplje plaćaju plaćaju za zanatski proizvodi koje se pravi sa komplikovanim unutrašnjim rmehanizmom.

Prvi ručni satovi bili su namenjeni ženama

U današnje vreme skoro svi nose ručne satove, dok to nije bio slučaj u prošlosti. Kao što je već spomenuto, džepni satovi su dominirali industrijom tokom dugog perioda vremena. Primarna namena prvog ručnog sata, kada se pojavio, bila je da ukrasi zglobove žena, koje do tada, bar većina njih, nisu nosile džepne satove. Trebalo je da prođe nekoliko decenija kako bi muškarci odlučili da voleli i satove koji se nose na ručnim zglobovima.

Bili su u svemiru i na Mesecu

O istraživanju svemira u dvadesetom veku su napisani čitavi romani, mada se uprkos tome veoma retko pominju u satovi koje su astronauti nosili. Kada su Rusi prvi stigli u svemir, njihovi astronauti su nosili satove Strela. Nakon što su SAD videle da je Rusija prva stigla u svemir, intezivirale su svoja istraživanja i razvoj što je za rezultat imalo to da su SAD prve stigle na Mesec, na kom su njihovi astronauti nosili satove Omega Speedmaster.

Promenili su istoriju ratovanja

Jedna od najvažnijih poteza u ratu je izvođenje koordinisanih napada, što može da bude neverovatno je teško kada ne znate koliko je sati. Nakon Prvog svetskog rata, to više nije bilo problem, jer je sada skoro svaki vojnik, po prvi put u istoriji, počeo da nosi ručni sat, pa su uz njihovu pomoć mogli da efikasno sinhronizuju napade.