Da li je krvarenje u trudnoći normalno i zašto do njega dolazi?



Iako može ukazivati na određene zdravstvene probleme, nekada i na spontani pobačaj, krvarenje u trudnoći je u velikom procentu normalna pojava do koje dolazi pod određenim uslovima, ali ne predstavlja nikakav alarm za brigu, već redovnu reakciju organizma.

Već na samom početku trudnoće, u vreme kada se očekuje menstruacija, krvarenje može da se dogodi, a da je žena u drugom stanju. Ovo je ujedno jedan od razloga zbog čega veći broj trudnica ne sazna odmah za trudnoću, već kada se pojave neki značajniji simptomi koji na to ukazuju.
Posebno je u prvom nedeljama trudnoće krvarenje moguće, pa čak i očekivano. Ono može biti izazvano velikim brojem uzroka. Na prvom mestu to su često ginekološki pregled, pa se dešava da se posebno u prvih 24 časa od njega pojavi slabije krvarenje. Osim toga, krvarenje u trudnoći, kako na početku, tako i kasnije, može biti izazvano i seksualnim odnosima. Uz to, može ga izazvati stvaranje hematoma, zbog čega se uzima terapija progesterona, mogu ga izazvati razne urinarne i vaginalne infekcije. Bitno je da kada se krvarenje u trudnoći dogodi ne paničite, ne stresirate se, ali obavestite svog ginekologa i zakažete preventivni pregled, kako bi se otkrili uzročnici i uklonile sve sumnje. Krajem trećeg trimestra će se sve već smirite, a evo šta se tada događa u vašem organizmu.

Kako protiče 9. nedelja trudnoće?

Deveta nedelja trudnoće označava početak brojnih promena. Najpre je beba formirana i konačno liči na bebu, iako veličine svega oko 2cm. Ovo je period kada se završava embrionalna faza i plod se naziva fetusom od devete nedelje trudnoće, pa sve do porođaja. Krvarenje je svakako moguće i u ovom periodu, ali je ono nešto ređe nego u prethodna dva meseca, ali i dalje njegovi uzročnici mogu biti svi oni koji su unapred pobrojani.
Ulazak u treći mesec, poslednji mesec ovog trimestra, ili u devetu nedelju trudnoće, obeležiće i početak pojave snažnih simptoma drugog stanja, kao što je promena raspoloženja, emotivna razdražljivost, stanje poput PMS-a, samo jače, te sve ono što trudnoća nosi sa sobom počinje da se javlja, ako već nije, iako se fizički još uvek ne primećuje.

Šta se dešava u 10. nedelji trudnoće?

Već u desetoj nedelji trudnoće dolazi do promena, jer je beba već oko 3,5cm veličine, a njen rast se snažno nastavlja, zbog čega će u narednom periodu i početi polako da se formira i trudnički stomačić. Deseta nedelja trudnoće je vreme kada je potrebno razgovarati sa ginekologom o potrebnim hranljivim materijama, eventualnoj suplementaciji zbog zdrave trudnoće, bebe, ali i same trudnice, te vreme kada se polako priprema sve za rađenje najčešće dabl testa. Krvarenje u trudnoći je moguće sasvim i u ovom periodu, ali kako se bliži prelazak u drugi trimestar ono se javlja u manjim broju slučajeva.

Krvarenje u drugom i trećem trimestru

Jasno je da se krvarenje u trudnoći može javiti u bilo kom periodu, ali najviše u prvom trimestru. U drugom i trećem ono je najčešće izazvano seksualnim odnosima, ginekološkim pregledima, ili ukazuje na određeno stanje koje je potrebno lekarski nadzor. Svakako, bilo kada da se javi, krvarenje u trudnoći se odmah prijavljuje svom ginekolgu bez premišljanja i tako ćette uvek biti mirni i spokojni.