KOJE SU OSNOVNE ODLIKE KUĆNIH BOJLERA?



Kako bi se svakodnevne aktivnosti u domaćinstvu obavljale nesputano, a mi se osećali udobno u svom životnom prostoru, nužno je da izaberemo uređaje koji su pouzdani. Pored ostalih, i bojlere, danas neizostavne u kuhinjama i kupatilima. U skladu s tim za koju su od ove dve prostorije namenjeni, koliko je potrošača, kakav je raspored prostorija, nameštaja i uopšte stil života, zavisi i kakav ćemo model izabrati. No, bez obzira na tip, brend i pojedinačne karakteristike, svi imaju istu funkciju: obezbediti dovoljno tople vode.

KUHINJSKI BOJLERI

Ukoliko se kuhinjski prostor nalazi odmah pored kupatila, mogućno je povezivanje sa bojlerom u njemu. Međutim, mnogo je češća situacija da kuhinja poseduje sopstveni bojler kako bi korišćenje vode bilo nezavisno. Iako je i u kuhinjama česta potreba za toplom vodom, nje nije nužno imati u onoj količini koliko je to potrebno za kupanje, tako da se tipični kuhinjski bojleri odlikuju manjom kubikažom, najčešće zapremine od 5 do 15 litara. Mogu se postaviti u donjim, ali i u visećim elementima, što uslovljava da se priključak za vodu nalazi na gornjem, odnosno donjem delu tela uređaja.

U kuhinjama se osim klasičnih malih akumulacionih bojlera često nalaze i protočni, koje odlikuje zagrevanje vode po potrebi, odnosno tokom korišćenja. Tada se voda ne zagreva unapred, već prilikom prolaska kroz sistem, pomoću specifičnih grejača.

BOJLERI ZA KUPATILA

U kupatilima se pretežno koriste bojleri od 60 ili 80 litara, koji se, osim klasično vertikalno, mogu postaviti i horizontalno, u zavisnosti od raspoloživog prostora i rasporeda sanitarija. Kao i akumulacioni kuhinjski bojleri, najčešće funkcionišu posredstvom električne energije, dok se za njihovo zagrevanje mogu koristiti i drugi izvori, kao što su gas ili solarna energija. Voda se u njima akumulira i zagreva, te izvesno vreme ostaje topla.

Danas se i u kupatilima sve češće ugrađuju protočni bojleri a cena im zna biti značajnije veća. Pored toga što zauzimaju manje mesta od standardnih, njihovoj praktičnosti i popularnosti doprinosi i činjenica da se voda zagreva kada je to potrebno, a da je, sa druge strane, ima u neograničenoj meri. Predstavljaju energetski efikasan proizvod, a svi znamo da ušteda energije vodi i ka finansijskoj uštedi.

KAKO SE OPREDELITI?

Kada treba da kupimo novi ili zamenimo dotrajali bojler, važno je sagledati nekoliko faktora. Između ostalog, na njegov kvalitet utiče i vrsta kazana, kao najvažnijeg dela kotla u kojem se voda skladišti. Razlikuju se vrste, a u domaćinstvima se najviše koriste prohromski, emajlirani i polipropilenski, te njihove karakteristike i razlike treba pažljivo sagledati jer kazani posebno poseduju garanciju.

Budući da je vruća voda neizostavna pri održavanju higijene, kako ljudi, tako i domaćinstva, nužno je da je ima dovoljno, tako da i kapacitet bojlera treba uskladiti sa brojem stanara, odnosno njihovim potrebama i navikama. Naravno, bitne su i tehničke i prostorne mogućnosti za ugrađivanje, ali i iznos novca koji planiramo da investiramo.

Takođe, treba da budemo svesni i toga da je u pitanju veliki energetski potrošač, zbog čega su protočni bojleri vrlo pogodna opcija.

Naposletku, važno je da izabrani uređaj bude po našoj meri, efikasan i pouzdan, te da pruži život bez bespotrebnog stresa.

Posted in Dom