Šesta nedelja trudnoće: Promene koje se dešavaju u ovom periodu



Prvi mesec trudnoće u najvećem broju slučajeva ne donosi nikakve promene, niti pojavu bilo kakvih trudničkih simptoma. Tek peta nedelja ukazuje na određene promene koje navode žene da urade kućni test i uvere se da li se radi o trudnoći. Ukoliko je test pozitivan, onda je 6. nedelja trudnoće pravo vreme da se obavi prvi pregled kod ginekologa i da se trudnoća potvrdi, ali i da se uverite da je na samom početku sve uredno.

Šeesta nedelja trudnoće je odlično vreme da uradite i biohemijske analize, kako bi se videlo da li je organizmu nešto potrebno kako bi se trudnoća uredno iznela, ali i da se postavi neka vitaminska terapija, jer će razvoj bebe u narednom periodu usloviti crpljenje sve iz organizma majka, zbog čega je određena vitaminska potpora potrebna, ali isključivo u dogovoru sa lekarima, nikako „na svoju ruku“. U ovom periodu možete već zakazati i dubl i triple test, tj. vreme kada ćete ga uraditi, a uglavnom je to period oko dvanaeste nedelje trudnoće. Ali, do tada, da vidimo šta sve 6. nedelja trudnoće donosi sa sobom.

Simptomi i dešavanja u organizmu trudnice

Mučnine su regularne tokom ovog perioda, pa iako se nazivaju jutarnjim one mogu trajati i javljati se i tokom celog dana, pa i noći. Dobra vest je da se kod većine trudnica mučnine gube krajem prvog trimestra. Osećaj umora, zamaranja prilikom najjednostavnijeg rada, obeleži i 6. nedelja trudnoće, što je uslovljeno promenom hormonskog statusa. Zato se nemojte brinuti ni ako dođe do pojave konstipacije, ali ni do čestih i naglih promena u raspoloženju, hormoni jednostavno utiču na sve to.

Bitnije promene u ovom periodu odvijaju se u predelu dojki, jer je osetljivost sve veća, pa vam može smetati čak i najjednostavnija tkanina na njima u određenim trenucima. Uz sve to, alveole oko bradavice počinju da menjaju boju u tamniju i da se vizuelno šire. Ova promena nije dobro objašnjena, ali se smatra da je priroda tu uradila svoj posao i vizuelno priprema olakšanje bebi da dođe do hrane nakon rađanja.

Šesta nedelja trudnoće može biti praćena pojavom braonkastog sekreta ili pojavom nekoliko kapi krvi, što je normalna pojava, ali svakako to recite svom lekaru na pregledu. Ukoliko dođe do nekih većih krvarenja onda je potrebno hitno obratiti se ginekologu, jer je to uglavnom znak da se dešava nešto što ne bi trebalo i šta ne prati urednu, zdravu trudnoću. Kilaža se ne menja u ovom periodu, ali 6. nedelja trudnoće može da bude praćena večernjom nadutošću koja do ujutru prrolazi, tako da još uvek nije reč o trudničkom stomaku.

Razvoj bebe

Beba nastavlja brzo svoj razvoj, pa 6. nedelja trudnoće biva obeležena brojnim promenama. Dolazi do formiranja kičme, ali i pupoljaka na telu embriona iz kojih će se u narednim nedeljama razviti ruke i noge. Na glavi embriona se javljaju tačkice koje označavaju započet proces razvoja očiju, nos započinje svoj razvoj, a javljaju se i dve rupice sa strana koje prave mesto ušima. Veličina embriona je svega do pet milimetara, ali polako počinje da dobija lik fetusa.