Da li se depresija može izlečiti?



Odgovor je DA, ali ne postoji jednostavan put i magična pilula. Lečenje depresije zahteva individualan pristup jer se psihičko stanje i ozbiljnost depresije razlikuje od osobe do osobe.

Kako prepoznati simptome depresije? Kada se javiti lekaru? Kako izgleda lečenje depresije?

Šta je osnovna odlika depresije?

Osnovna odlika depresije je narušeno emocionalno stanje usled čega se javljaju depresivni osećaji – osećaj tuge, nemoći, beznađa i bezovoljnost za životom.

Lečenje depresije zavisi od uzroka nastanka. Neki od njih se kriju u narušavanju lučenja optimalnih hemijskih supstanci u mozgu, ali i spoljnih okidača poput stresnih situacija, naslednog faktora, gubitak voljene osobe, gubitak posla…

Ako se ne leči pravilno i na vreme depresija se pogoršava. To mnoge natera da izlaz potraže u samoubistvu što pogađa sve uzraste i oba pola. Zato je važno da i okolina pomogne i pruži podršku i pomoć osobama koje pate od poremećaja raspoloženja.

Uz pravilno lečenje i podršku okruženja rešenje će se lakše pronaći.

Kada je potrebna pomoć lekara?

Svako od nas doživljava periode povremene bezvoljnosti i apatije. To se ne može klasifikovati kao depresija i ne zahteva lečenje.

Ipak, ako se ovakvi osećaji ponavljaju, onemogućavaju normalno funkcionisanje, praćene su napadima panike i lošim snom i traju nekoliko nedelja…vreme je za konsultaciju sa lekarom.

Obraćanje lekaru nije nikakav znak slabosti već inteligentno ponašanje. Nije sramota tražiti pomoć! Zapitajte se samo da li bi ignorisali bol u telu i zašto onda oklevate da pomognete svom mentalnom zdravlju?

Lečenje depresije

Depresija je izlečiva, ali brzina će zavisiti od trenutnog stanja pacijenta, njegove saradnje na lečenju i učestvovanju okoline na iznalaženju najboljeg rešenja.

Lečenje se može započeti antidepresivima i lekovima koji regulišu raspoloženje da bi se uticalo na trenutnu fazu poremećaja i trenutno pomoglo pacijentu. Na ovaj način se vrlo brzo reguliše san, otklanjaju depresivne misli i vraća euforija u svakodnevni život. Priliko lečenja, važno je i jačanje organizma i konzumacija određenih vitamina.

Danas postoje čitave grupe lekova koje utiču na poboljšanje psihičkog stanja, ali je to samo prvi korak, ili bolje reći „prva pomoć“ u lečenju depresije.

Poseta psihijatrijskom savetovanju je sledeći korak ka izlečenju. Ne zaboravite da preko 800.000 ljudi godišnje izvrši samoubistvo jer su bolovali od nelečenje depresije. Koliko bi se života spasilo da je terapija bila odgovarajuća i na vreme? Nikada nije kasno potražiti pomoć i priznati da problem postoji!

Psihijatar je zadužen za razgovor, za otkrivanje okidača u vašoj svesti, ali i davanja saveta kako da se nosite sa depresivnim raspoloženjem svaki dan i bez antidepresiva.

Može se prisustvovati:

  • Psihoterapiji – individualan razgovor sa terapeutom, 
  • Grupnoj terapiji – jer i iskustva drugih mogu pomoći da se lakše nosite sa teškoćama, 
  • Kognitivno-bihejvioralnoj – učenje kako da se razmišlja pozitivno …

Postoje i druge metode koje su dale bolje ili lošije rezultate, ali to zavisi od stanja pacijenta i njegove saradnje pri lečenju.

Put do izlečenja predstavlja proces koji neće doći preko noći. Vremenom će se menjati način razmišljanja, ali mora biti praćen promenom svih životnih navika. Lečenje depresije obuhvata i udaljavanje i od osoba koje su negativne, izbegavanje situacija koje su stresne, ali i redovnu ishranu i fizičku aktivnost.