HTZ oprema-sinonim zaštite radnika



Sumnjamo da će ovaj tekst čitati neko ko radi u kancelariji, ali on i te kako može biti zanimljiv onima koji su zaposleni na mestima sa visokim rizikom od povreda. Zašto se kaže da je htz oprema sinonim zaštite radnika? Upravo zbog toga što ona može da sačuva radnika od različitih isparenja, hemijskih supstanci, gasova, prašine i drugih štetnih zračenja. 

Vrste htz opreme

Kada je vaše radno okruženje takvo da ste izloženi riziku, jasno je da se morate zaštiti htz opremom. Bilo da su to viziri, zaštitne naočare ili okviri za lice, kada su oči u pitanju nema dileme da je htz oprema neophodna. One su vrlo osetljive, a često su na udaru. Osim očiju, povrede glave i vrata tipične su za radnike koji rade na visini. Oni ne bi smeli ni da se penju na visinu,a da nisu prethodno obezbedili glavu i vrat. Šlem, kaciga ili vatrogasna kaciga samo su neke od stvari koje mogu da zaštite glavu, dok je za vrat zadužen zaštitni šal. Njega nikako ne bi trebalo izostaviti, čak i ako smatrate da ste glavu dobro zaštitili. Osim radnicima na visini, zaštitni šal kao htz oprema može biti koristan i radnicima koji na primer rade u livnicama, topionicama i koji su svakodnevno izloženi visokim temperaturama. Htz oprema uvek mora biti u besprekornom stanju i potpuno čitava. Čak i male poderotine mogu stvoriti velike probleme. Za njih možete da se zakačite i da napravite još veću štetu svom zdravlju. Uvek je menjajte kada vidite da je oštećena. Kada je o ušima reč, jer gotovo svi fizički poslovi koji se obavljaju emituju buku, čepići su dobro rešenje. Od dugotrajne, jednolične buke, opasnija je jedino buka visokog intenziteta. Tu jesu delotvorni čepići za uši, ali štitnici za uši su bolje rešenje. Svaki fizički posao obavlja se rukama, pa su one posebno na udaru. Htz rukavice su zato oprema bez koje ni jedan fizički radnik ne bi trebalo da započinje posao.  

HTZ oprema-dužnost poslodavca

Iako je dužnost svakog poslodavca da radnicima obezbedi htz opremu, to nije uvek slučaj. Nažalost, u praksi se viđaju slučajevi radnika, koji rade na veoma rizičnim mestima bez opreme. Sa druge strane, postoje i oni koji sami sebi kupuju opremu. Ova druga opcija i jeste bolja. Međutim, pod pretpostavkom da poslodavac biznis vodi korektno, prilikom kupovine htz opreme, trebalo bi da zna  kojim supstancama i uticajima i koliko dugo su radnici izloženi. Osim toga, ukoliko htz oprema za jednog radnika podrazumeva više delova, onda moraju znati šta sme, a šta ne da se kombinuje. Postoji htz obuća koja loše deluje u kombinaciji sa materijalima od kojih se na primer prave htz rukavice. Tako da ukoliko nemaju iskustva, poslodvaci bi savet trebalo da potraže od prodavaca. Nikako ne treba da se kupuje univerzalna veličina, već svakom radniku obezbediti veličinu koju nosi. Oprema mora da prilegne na telo radnika i da se on u njoj komotono oseća, kako misli ne bi skrenuo sa posla na opremu i tako ugrozio proces rada i svoje zdravlje. I što je najvažnije-radnici uvek treba da nose htz opremu, a poslodavac da se stara za to.