Kašalj je simptom, a ne bolest! On je simptom neke druge bolesti, infekcije ( bakterijske ili virusne ). Kašalj je mehanizam kojim se naše telo brani, ili govori o nekom drugom uzroku.
Kao što znate, postoje razne vrste kašlja, kao i razne vrste preparata za te vrste. Prvi kašalj koji se pojavljuje je suvi, nadražajni kašalj. Obično se pojavljuje u početku bilo kakve infekcije, nekad je usled suvog vazduha, a nekad je to i početak temperature. Uvek, kada je visoka temperatura, praćena je tim suvim kašljem. Osnovni, najdugotrajniji i najvažniji preparat je čaj od belog sleza, tačnije od korena belog sleza. Beli slez je biljka od koje se koristi i list i cvet, s tim što najjači efekat daje koren, koji se dobro osuši. Doza čaja je – 10 g belog sleza na 1l vode. Potopi se hladno, ostavi na par sati da odstoji, procedi se, po potrebi se doda limun i pije kao sirup za suvi kašalj. Pošto beli slez ima jako puno šećera, ta količina sirupa za suvi kašalj treba da se popije u toku dana. Nikada se ne preliva vrelom vodom, jer bi ona razgradila te sluzi biljke i ne bi imalo efekta. Sem ovog efekta, sprečavanja suvog kašlja, beli slez oblaže disajne puteve, digestivni trakt, olakšava probavu i opstipaciju creva.
Čaj koji se retko koristi kao sirup za suvi kašalj je, čaj od ljubičice. Ovaj čaj ima dosta salicilne kiseline i deluje protivupalno, smanjuje napade suvog kašlja. Jako dobro detoksikuje organizam. Takođe se preporučuje deci koja imaju ne čistu kožu i problem sa aknama. Čaj od lavande je isto jako dobar za suvi kašalj. O tome se malo zna, jer se lavanda uglavnom koristi kao sredstvo za umirenje. Ali, blaga doza od ½ kašičice, prelivena vrelom vodom je dobra da spreči napade suvog kašlja. Osim toga, nije loše da se prostorije u kojim boravite, osvežavaju isparenjem lavande, ukapane u vodu. Delovaće dezinfekciono na celu sredinu i smanjiće se nadražajni kašalj. Pored ovakvih prirodnih sirupa za suvi kašalj koje konzumirate, dobro je za smirenje kašlja i da ukapate etarska ulja kedra ili bora u vodu.
Pomoći će vam i sok od 2 pomorandže sa 2 kašike meda i 1 kašikom maslinovog ulja. Ovaj, zapravo, sirup za suvi kašalj lepo prihvataju deca, poput soka!
PRODUKTIVNI KAŠALJ
Posle suvog kašlja, obično ide produktivni kašalj. To je kašalj koga karakteriše dosta sluzi, dosta sekreta koga treba razvodnjiti i olakšati njegovo izbacivanje. Prva preporuka je sirup od jagorčevine. Od čajeva, preporuka su rtanjski čaj ( jako je dobar za iskašljavanje ), čaj od majčine dušice ( sadrži lekoviti timijan ). Od etarskih ulja, za inhalacije prostorija, dobro je etarsko ulje od eukaliptusa ili nane.
Malo se manje priča o kašlju starijih osoba. Oni su specifični, zato kod njih moramo ići sa blagim čajevima, jer oni ne mogu da podnesu neki jak efekat, niti jako iskašljavanje. Tu je preporuka čaj od divizme. Divizma je jedna divna biljka, koja je malo iskorišćena. Ona je sama po sebi blaga, a sam njen cvet, ako uberete u sred leta i potopite u ulju, jako je dobar za bolove u uvu. Za starije osobe je takođe jako dobar čaj od izopa i čaj od lista celera ( blagi diuretik ).